Berkin vurulalı 2 bin 922 gün oldu!

Berkin vurulalı 2 bin 922 gün oldu!

Emekçi bir ailenin evladı, antifaşist mücadelenin kalelerinden biri olan Okmeydanı’nın çocuğuydu Berkin… Oyun oynadığı, arkadaşlarıyla o yaşlarda politik sohbetler ettiği, hayvanları beslediği, bitmez tükenmez merakıyla sorular sorduğu, koştuğu o sokaklarda binlerce Berkin olarak doğa doğa yankılanıyor halen sesi.

Berkin Elvan 8 yıl bugün Okmeydanı’nda bulunan evinin yakınında başına nişan alınarak isabet ettirilen bir gaz bombasıyla yere yıkıldı. Küçücük bedeni tam 11 Mart 2014’e kadar uyutuldu. 16 yaşına uyutularak girdi. Sınıfının kuşandığı direnci ve inadıyla günlerce ölüme direndi. Aradan 2 bin 922 gün geçti ama katilleri yargılanmadı, daha çok Berkin öldürsünler diye sırtları sıvazlandı, korundular, kollandılar. Dahası onlar değil, isyanını acısını haykıran annesi, ailesi yargılandı, miting meydanlarından yuhlattırıldı!

Katili hakkında dava açılması bile meşakkatli bir sürecin sonunda oldu. Kamera kayıtları ne hikmetse bulunamadı. Çok sıkı kayıt tutan bu devlet, nedense o gün orada hangi polislerin görevli olduğunu tespit edemedi uzun süre! Ailesi ve avukatları aylara yayılan zorlu bir mücadeleyle görüntü aradı. Bu arada tam 6 savcı değiştikten sonra soruşturma nihayet tamamlandı ve dava Berkin’in ölümsüzleşmesinden 3.5 yıl sonra, 6 Nisan 2017’de, İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesinde başlayabildi. Dosyadaki tek sanık polis Fatih Dalga’ydı, diğer onlarca polis tanıktı. O tanıkların hepsi, ne hikmetse hafızasını kaybetmişti, hiçbir şey hatırlamıyorlardı.

Berkin’i vuran katilse hiçbir duruşmaya gelmedi, tutuklanmak bir yana görevden bile alınmadı!

Dahası vardı. Dosyayı inceleyen Adli Tıp Kurumu mahkemeye gönderdiği raporda Dalga’ya asli, Berkin’e tali kusurlu diyordu. Dosya tıpkı Ethem yoldaş ve diğer ölümsüzleşenlerin dosyalarında olduğu gibi devletin en tepelerindeki karar vericilerce yönlendirildi. Temel politika, halk çocuklarına kurşun sıkan polislerin bundan sonraki isyanlar için cesaretlerini kaybetmemeleriydi. Korunmalıydılar ki kurşun sıkarken bir an bile tereddüt etmesinler.

Bu politik tutum o kadar belliydi ki, katil polis Dalga’nın avukatları bile bizzat İçişleri Bakanlığı tarafından atanmıştı.

Davanın 18. duruşması öncesinde, dosya tam karara gidiyorken bu kez Mahkeme Başkanı Canel Rüzgar HSK kararıyla Yargıtay’a atandı. Rüzgar’ın yerine mahkeme başkanlığına Berkin’e ‘terörist’ denilen bir tweeti beğenen Galip Mehmet Perk atandı. Ancak Perk, davanın 29 Ocak’ta görülen son duruşmasına, göreve başlamadığı gerekçesi ile katılmadı. Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı katil polis Dalga’nın ‘Bilinçli taksirle öldürme’ suçundan cezalandırılmasını talep etti. Berkin’in canı için sadece 9 yıl kadar hapis cezasıyla! Ki bunun düşürüle düşürüle birkaç bin TL’lik bir para cezasına çekileceğini kestirmek önceki örneklerden de anlaşılabileceği gibi hiç de uzak bir ihtimal değil!

Berkin’in katilinin sözümona yargılandığı davanın son duruşması 18 Haziran’da görülecek. Bu duruşmada kararın çıkması bekleniyor.

Emekçi bir ailenin evladı, antifaşist mücadelenin kalelerinden biri olan Okmeydanı’nın çocuğuydu Berkin… Oyun oynadığı, arkadaşlarıyla o yaşlarda politik sohbetler ettiği, hayvanları beslediği, bitmez tükenmez merakıyla sorular sorduğu, koştuğu o sokaklarda binlerce Berkin olarak doğa doğa yankılanıyor halen sesi.

Tam 269 gün yoğun bakım ünitesinde kalan Berkin, 11 Mart 2014′te ölümsüzleştiğinde tüm Türkiye ayağa kalktı. Cenazesi yüzbinlerle kaldırılan Berkin hepimizin evladı, kardeşi, yoldaşıydı. Ölümsüzleşmemiş olsaydı bugün adı Ethem Berkin olacaktı…


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar