Berlin’de ırkçılığa, mülteci karşıtı politikalara karşı kitlesel yürüyüş

Berlin’de ırkçılığa, mülteci karşıtı politikalara karşı kitlesel yürüyüş

Berlin’de Unteilbar (Bölünmez) organizasyonunun aynı sloganla düzenlediği eyleme 30 bin kişi katıldı. Irkçılığın yükselişine, Avrupa hükümetlerinin mültecilere yönelik tutumuna ve ekonomik sosyal politikalarına karşı kitlesel bir tepki gösterildi.

YAŞANACAK DÜNYA

Almanya’nın başkenti Berlin’de dün binlerce kişi ırkçılığın yükselişine, Avrupa hükümetlerinin mültecilere yönelik tutumu ile ekonomik ve sosyal politikalarına karşı yürüyüş gerçekleştirdi.

Unteilbar (Bölünmez) organizasyonunun aynı sloganla düzenlediği eyleme çeşitli gruplar, sendikalar, iklim aktivistleri, partiler ve göçmen gruplarının da aralarında yer aldığı 350 civarında örgüt katıldı. Brandenburg Kapısı’nda bir araya gelen eylemciler buradan Karl-Marx-Allee Caddesi’ne yürüdü. Eyleme yaklaşık 30 bin kişi katıldı.

Eylemde Almanya Hükümeti ve diğer Avrupa hükümetlerinin mülteci politikaları da eleştirilirken Afganistan’dan ayrılmak isteyen ve can güvenliği olmayanlar insanlar için harekete geçilmesi talep edildi.

Hanau Katliamı ile ilgili görsellerin yoğunluğu dikkat çekerken ırkçılığa karşı mücadele edilmesi talebi dillendirildi.

Herkes için insanca barınma imkanlarının sağlanması, iklim krizine karşı etkin önlemler alınması ve dünyada herkesin Covid-19 aşılarına erişmesinin sağlanması dile getirilen diğer talepler arasındaydı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar