Berlin’de öğretmenlerden uyarı grevi

Berlin’de öğretmenlerden uyarı grevi

Berlin’de Çarşamba günü gerçekleştirilen öğretmenlerin uyarı grevine, 30 okuldan yaklaşık 500 öğretmen bisikletleriyle katıldı.

YAŞANACAK DÜNYA

Pandemi döneminde Eğitim ve Bilim Sendikası’nın (GEW), Berlin’de daha sağlıklı bir eğitim uygulamasına geçilmesi talebi gözardı ediliyor.

Almanya’da bulunan 16 eyalet içinde, öğretmenliğin bir memuriyet statüsü olarak tanınmadığı tek eyalet başkent Berlin.

Öğretmenler memur statüsünde çalışmadıkları için, toplu iş sözleşmelerini patronlarla yapmaları gerekiyor. Patronlar ise bu sözleşmelerde, pandemi dönemine uygun bir istikrar sağlamaya ve bu konuda konuşmaya dahi yanaşmıyorlar.

Daha az öğrencinin bulunduğu sınıf sistemi

Haziran ayı içerisinde Eğitim ve Bilim Sendikası (GEW) patronlara sunduğu, “Daha küçük, daha az öğrencinin bulunduğu sınıf sistemine geçilmesi, eğitmenlerin her öğrenciyle daha sağlıklı koşullarda ve daha iyi ilgilenmesinin sağlanması, öğretmenlere daha az gürültülü bir ortamda ve öğrencileri daha fazla takip edebilecekleri bir iş atmosferinin sağlanması” yönlü anlaşma önerileri, patronlar tarafından resmi bir sözleşme gündemi olarak dahi ele alınmamıştı.

İşte bu yüzden Çarşamba günü gerçekleştirilen uyarı grevine, 30 okuldan yaklaşık 500 öğretmen bisikletleriyle katıldı. Önce şehirde bir bisiklet turu gerçekleştiren öğretmenler, daha sonra miting alanında toplandı.

Eğitim ve Bilim Sendikaları Birliği, bu grevin sadece bir uyarı grevi olduğunu, patronların-partilerin-milletvekillerinin taleplerini dikkate almamaya devam etmeleri halinde, 28 okulda iş durdurma eylemlerinin şehrin bütün okullarına yayılacağını belirtti.

Eğitim ve Bilim Sendikaları Birliği Sözcüsü Markus Hanisch ise basına yönelik yaptığı açıklamalarda şunları dile getirdi:

Artık en azından konuşma isteğinin var olabileceğini umuyoruz. Korona salgını zaten aileler için büyük bir yük oluştururken uyarı grevimizi sadece birkaç okulla sınırlı tutmayı tercih ettik. Ancak bu uygulamalarda bir değişiklik olmazsa, daha fazla okula greve gitme çağrısında bulunacağız.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar