Beyza ve Muhammet tahliye edildi!

Beyza ve Muhammet tahliye edildi!

Boğaziçi direnişine dair sosyal medya paylaşımları nedeniyle tutuklanan öğrencilerden Beyza Buldağ ve Muhammet Ünal avukatların yaptığı itirazlar sonucu tahliye edildi

Boğaziçi direnişinin kürsüsü haline gelen Boğaziçi Dayanışma Twitter hesabını yönettiği iddiasıyla İzmir’deki evi basılarak gözaltına alınıp, tutuklanarak Bakırköy Cezaevi’ne konulan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Bölümü öğrencisi Beyza Buldağ ve sosyal medya hesabından eylemler için katılım çağrısında bulunduğu iddiasıyla tutuklanan HDP Gençlik Meclisi Üyesi Muhammet Ünal, avukatların itirazı üzerine tahliye edildi.

Beyza Buldağ, Twitter’daki Boğaziçi Dayanışma (@boundayanisma) hesabını yönettiği iddiasıyla 7 Şubat’ta İzmir’de gözaltına alınmış ve getirildiği İstanbul’da “Anıl ve Şilan’a özgürlük” tweetleri gerekçe gösterilerek tutuklanmıştı. Avukatların tutukluluklara yaptıkları itirazı reddedilmişti. Avukatların karara tekrar itiraz etti. İtirazı değerlendiren savcılık tahliye kararı verdi.

HDP Gençlik Meclisi Üyesi Muhammet Ünal da Boğaziçi Üniversitesi eylemlerine dair sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek 7 Şubat’ta gözaltına alınmış ve 8 Şubat’ta tutuklanarak, Metris Cezaevi’ne konulmuştu.

Öğrencilerin sindirilmesi amacıyla yapılan bu tutuklamalar geniş toplumsal kesimlerce tepkiyle karşılanmıştı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar