Bir Amazon yerlisi, aşı yaptırmak için babasını 5-6 saat sırtında taşıdı

Bir Amazon yerlisi, aşı yaptırmak için babasını 5-6 saat sırtında taşıdı

Covid-19 aşısına erişim adaletsizliği had safhada. Brezilya’daki Amazon yerlileri aşıya erişimde sorun yaşayan halklardan.

YAŞANACAK DÜNYA

Gelişmiş kapitalist ülkelerde aşılama oranları yükselirken birçok ülke ve yerli halkların aşıya erişim sorunu yürek dağlar nitelikte. Brezilya’da da Amazon yerlileri aşıya erişimde sorun yaşayan halklardan.

Brezilya’da bir Amazon yerlisi babasını sırtında saatlerce taşıyarak Covid-19 aşısı yaptırmaya götürdü.

Bir doktor tarafından geçen yıl çekilen ancak İnstagram’da 1 Ocak 2022’de paylaşılan bu fotoğraf, sadece Afrika ülkelerinde değil, aynı zamanda dünyanın başka bölgelerinde de aşıya erişimin zorluğunu yansıttı.

BBC’nin haberine göre 24 yaşındaki Tawy, 67 yaşındaki babası Wahu’yu Para Eyaleti’nde saatlerce sırtında taşıyarak aşı merkezine götürdü. Tawy aşıdan sonra babasını eve götürürken fotoğraflandı. Dr. Erik Jennings Simoes, fotoğrafı yeni yılın başlangıcında dünyaya iyi bir mesaj göndermek için paylaştığını söyledi.

Fotoğrafı çeken doktor Erik Jennings Simoes, Wahu’nun çok az gördüğünü ve idrar yollarındaki rahatsızlık nedeniyle yürüyemediğini söyledi. Dr. Simoes BBC’ye Tawy’nin aşı kulübesine gelebilmek için babasını 5-6 saat sırtında taşıdığını belirterek fotoğrafın baba-oğul arasındaki sevgiyi yansıttığını ifade etti. Fotoğrafın yayınlanması sosyal medyada büyük ilgiyle karşılandı.

Zo’e topluluğu

Tawy ve Wahu, yaklaşık 325 kişiden oluşan Zo’e topluluğuna mensup. Tawy’nin babası Wahu’nun Eylül 2021’de henüz bilinmeyen bir nedenle hayatını kaybettiği belirtildi.

Zo’e topluluğu, Brezilya’nın kuzeyindeki Para Eyaleti’nde 1,2 milyon futbol sahası büyüklüğünde bir alana yayılan ücra köylerde bulunuyor. Aşılama ekibi tüm köylere ulaşmadı.

Brezilya makamlarının resmi verileri ülkede şimdiye kadar yerli topluluklardan 853 kişinin Covid-19’dan hayatını kaybettiğine işaret ediyordu. Ancak yerli haklarına göre bu oran gerçekte çok daha fazla.
Örneğin Apib adlı sivil toplum kuruluşunun araştırmasına göre sadece Mart 2020 ile Mart 2021 arasında yerli halktan bin kişi yaşamını yitirdi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar