Bir sanatçı daha geçim sıkıntısı nedeniyle intihar etti

Bir sanatçı daha geçim sıkıntısı nedeniyle intihar etti

Aralık ayında geçim sıkıntısı nedeniyle intihar eden bağlama sanatçısı Duran Ay’ın ardından bu sefer de sanatı dışında hiçbir geçim kaynağı olmayan Erdem Tupuz hayatına son verdi

Bir müzisyen daha pandemi önlemleri nedeniyle işini yapamadığı ve herhangi bir destek de alamadığı için hayatına son verdi. İzmir Buca’da yaşayan iki çocuk babası Erdem Topuz’un, pandemi önlemi diye alınan, fakat hiçbir destek de sağlanmayarak çalışanların ve esnafın adeta açlığa mahkum edilmelerine neden olan kapatma politikaları nedeniyle son 11 aydır işsiz olduğu öğrenildi.

Pandemi sürecinin başından beri yüz binlerle ifade edilecek kadar çok sayıda sanat emekçisi işyerleri kapatılınca bir anda işsiz kaldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un geçtiğimiz haftalarda açıkladığı “destek paketi” ise onurlarına dönük bir saldırı niteliği taşıyordu. Pakete göre sanatçılara 3 ay boyunca 1000’er TL yardım yapılacak, ama video çekip göndermeleri koşuluyla!

Pandemi önlemi kapsamında çalıştıkları mekanlar kapanınca işsiz kalan sanat emekçilerinin yaşadıkları çıkışsızlık müzik aletlerini bile satmak zorunda kalmalarıyla adeta haykırıyor.

Pandeminin tüm yükünü, sorumluluğunu halkın sırtına yükleyen devlet, sadece yandaş sanatçıları için izlenmeyen konserler düzenleyerek ya da çeşitli biçimlerde para dağıtarak destek oluyor. Müzisyenler, sahne sanatçıları ve sanat camiasının emekçileri unutuldu. Geçtiğimiz Eylül ayında Müzik-Sen tarafından açıklanan verilere göre pandemi sürecinde yüzlerce sanatçının intihar ettiği gündeme gelmişti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar