Birleşik Mücadele Güçleri faaliyetlerini sürdürüyor

Birleşik Mücadele Güçleri faaliyetlerini sürdürüyor

Birleşik Mücadele Güçleri yarın saat 17:00’de Kadıköy’de yapılacak deklarasyon etkinliği öncesinde polis ablukası ve tacizleri altında Esenyurt, Kartal ve Maltepe’de çağrılar, ziyaretler gerçekleştirdi.

Alınteri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Devrimci Parti, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Mücadele Birliği Platformu, Partizan, Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) tarafından oluşturulan Birleşik Mücadele Güçleri, yarın saat 17:00’de Kadıköy Rıhtım’da gerçekleştirecekleri deklarasyon öncesinde işçilere, emekçilere, kadınlara, ezilen tüm toplumsal kesimlere dönük çağrı çalışmalarına bugün de Esenyurt, Kartal ve Maltepe’de devam ettiler.

Çalışmalara katılan gruplardan biri ilk olarak Selahattin Demirtaş’ın Çağlayan Adliyesi’nde görülecek duruşması öncesi adliye önünde gerçekleştirilen basın açıklamasına katıldı.

HDP İstanbul İl örgütü ziyaret edildi

Basın açıklamasının ardından HDP’nin Beyoğlu’ndaki İstanbul İl Örgütü’nü ziyaret etti. Ziyarette birleşik mücadelenin önemine dair konuşmalar yapılarak, yarın yapılacak deklarasyona katılım çağrısında bulunuldu.

Esenyurt

Daha sonra HDP milletvekilleri ve DBP Eş Başkanlarının da olduğu heyet, Esenyurt Meydanı’ında halkla buluşarak, 4 Şubat’ta (yarın) saat 17:00’de Kadıköy Rıhtım’da yapılacak deklarasyona çağrıda bulundu.

Polisin sık sık yinelediği tacizlerine ve yaratmaya çalıştığı gerilimli ortama rağmen çalışma, sesli ajitasyonlar, alkışlar, sloganlarla devam etti. Esenyurt Meydanı’ndan başlanarak geniş bir alan bu şekilde dolaşıldı. Polisin gözaltı ve zırhlı araçların yanı sıra kitlenin ardından bir çevik ordusuyla dolaştığı çalışmada yer yer gerilimler yaşandı.

Çalışma HDP’nin geçtiğimiz günlerde algı yaratmak için basılan ilçe binasının önünde sonlandı. Polis binanın bulunduğu sokağa yığınak yaparak gerilimi buraya da taşımaya çalıştı.

Heyet daha sonra geçtiğimiz gün tutuklanan HDP Esenyurt İlçe Eş Başkanı Ercan Sağlam’ın ailesini ziyaret etti.

Kartal

Kartal HDP binasında buluşan Birleşik Mücadele Güçleri, HDP Milletvekili Kemal Bülbül ve Dilşat Cambaz’ın da katılımıyla Kartal Çarşı’da çağrılar yapmak üzere binadan çıktıklarında önleri polis tarafından kesildi. Gerekçe, çağrılarda yer alan 7. maddedeydi: “İmralı ve tüm hapishanelerdeki politik tutsakların özgürlüğü için mücadeleyi yükseltelim”. Çağlayan Adliyesi’ndeki savcılar bu ibareler dolayısıyla metni yasaklamıştı! Savcılıktan gelen bir karar olup olmadığını soran heyete polis bildirilerin hepsinin savcılık tarafından derhal toplanılacağını söyledi. Bildirilerin dağıtılması durumunda çalışmaya izin vermeyeceğini vurguladı.

Heyet, “Birlik, mücadele ve zafer için birleşelim, örgütlenelim” şiarıyla polis ordusu eşliğinde esnaf ziyaretleri gerçekleştirdi. Kartal Çarşı’dan AKP binası önüne kadar genişleyen çalışma sonlandıktan sonra Soğanlık’a geçildi, buradaki Cemevi’nde halk toplantısı gerçekleştirildi. Kurfalı’da da ziyaret ve buluşmalar gerçekleştirildikten sonra Kartal’daki çalışma sonlandırıldı. Buradan Maltepe’ye geçildi.

Maltepe

Ziyaretlerin devam ettiği Maltepe’de Maltepe Cemevi ve Derneği’ni ziyaret eden heyet daha sonra çarşıda esnaf ziyaretlerini devam ettirdi. Ziyaretlerde neden birleşik mücadeleye neden ihtiyaç olduğu anlatılarak halka birleşik mücadelede birleşme çağrıları yapıldı.

Gülsuyu halkının alkışlarla desteklediği çalışma, pazarda da ajitasyon konuşmaları ve sloganlarla sürdürüldü.

Buradan Maltepe merkeze geçilerek Sokak Kültür Derneği ziyaret edildikten ve 4 Şubat’ta yapılacak deklarasyona davet edildikten sonra bitirildi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar