Boğaziçi öğrencilerine yeni dava

Boğaziçi öğrencilerine yeni dava

Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyum rektör atanmasına karşı başlayan ve 3 ayı aşkındır süren eylemlerde gözaltına alınan doksan yedi öğrenciye dava açıldı. İddianamede delil olarak gösterilenler, bayrak, pankart ve broşürler…

Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan kayyum rektör Melih Bulu’ya karşı eylemlerde gözaltına alınan üniversite öğrencilerine yeni bir dava daha açıldı.

75 sayfalık iddianamede, sanıkların “Kanuna Aykırı Toplantı ve Yürüyüşlere Silahsız Katılarak İhtara Rağmen Kendiliğinden Dağılmamak Sureti ile 2911 Sayılı Yasa’ya Muhalefet” suçundan cezalandırılması talep edildi.

Bianet’in haberine göre doksan yedi öğrenci hakkında açılan davanın iddianamesinde, “Beşiktaş ve Sarıyer İlçesi Umumi Hıfzıssıhha Kurullarının ve Valiliğin pandemi nedeniyle eylem ve etkinlikleri yasaklamasına rağmen öğrencilerin basın açıklaması için toplandığı” belirtildi. İddianamede, “şüphelilerin üzerlerine atılı suçu işledikleri hususunda yeterli şüphenin oluştuğunun tüm soruşturma evrakı kapsamından anlaşıldığı” iddia edildi.

Polis şiddeti meşru, pankartlar suç delili

Boğaziçi Üniversitesi’nin Rumeli Hisarüstü’ndeki Güney Kampüs kapısı önünde, 1 Şubat 2021’de Nispetiye Caddesi ve Bebek’te polis müdahalesinin ardından gözaltına alınan 108 kişi ifadelerinin ardından serbest bırakılmıştı. Öğrencilere uygulanan polis saldırısına ilişkin de iddianamede, “İstanbul Valiliği tarafından konu ile alakalı alınan yasaklama kararının kolluk görevlileri tarafından gruplara bildirildiği ve şahıslara dağılmaları yönünde birden fazla kez ikazda bulunulduğu” ileri sürülerek öğrencilerin darp edilmesi de “öğrencilere kademeli olarak müdahale edildi” ifadeleriyle meşrulaştırıldı. 

108 kişinin doksan yedisine belirtilen nedenler gerekçe gösterilerek dava açılırken onu hakkında ise aynı suçlamayla yürütülen bir dava olduğundan, bir kişinin de 18 yaş altı olması nedeniyle dosyalarının ayrıldığı bildirildi. Pandemi kuralları gerekçe gösterilerek öğrenciler hakkında açılan davada delil olarak ise protestolarda taşıdıkları bez bayrak, pankart ve broşürler gösterildi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar