Boğaziçili akademisyenler 147. defa nöbetteydi

Boğaziçili akademisyenler 147. defa nöbetteydi

Akademisyenler nöbetlerinin 147. gününde de “Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” dedi.

Boğaziçi Üniversitesi’ne Melih Bulu’nun kayyum olarak atanmasıyla başlayan direniş, 221. gündür tüm bileşenleri tarafından çeşitli biçimlerle sürdürülüyor. Boğaziçili akademisyenlerin kayyumlar politikasını, üniversiteye yönelik tüm saldırıları protesto etmek için başlattıkları nöbet de 147. gününde devam etti.

Melih Bulu’nun görevden alınması ve yerine rektör yardımcısı Naci İnci’nin atanmasının üzerinden 29 gün geçti. İnci, göreve gelişinin hemen ertesinde Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümü Öğretim Görevlisi Can Candan’ı görevden alarak saldırı politikalarının devam edeceği mesajı vermişti. Akademisyenler tüm bu gelişmeleri dikkate alarak öğrencilerinin direnişine kendi cephelerinden rektörlük binasına sırtlarını dönerek gerçekleştirdikleri eylemle dahil oluyorlar. Can Candan’ın görevden alınmasından sonra eylemlerine Rektörlük binası önünde oturmayı da eklediler.  

Boğaziçili akademisyenler bugünkü nöbet eylemlerinde bir kez daha #KabulEtmiyoruzVazgeçmiyoruz diyerek arkalarını 147. kez rektörlük binasına döndüler.  Nöbet boyunca ellerinde “Feyzi Erçin Yalnız Değildir”, “Cemre Baytok İşine Geri Dönsün” yazan dövizler ve üzerinde “Can Candan Yalnız Değildir” yazan Can Candan fotoğrafları taşıdılar.

Akademisyenler nöbetlerinin ardından Can Candan işten çıkarıldığı gün başlattıkları ve Rektörlük binası önünde gerçekleştirdikleri oturma eylemine devam ettiler.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar