Boğaziçili akademisyenler 172. kere nöbetteydi

Boğaziçili akademisyenler 172. kere nöbetteydi

Boğaziçi Üniversitesi’nde kayyum Rektör Melih Bulu’nun görevden alınmasının ve yerine Naci İnci’nin atanmasının ardından Boğaziçili akademisyenlerin sırt dönme ve nöbet eylemleri sürüyor. Direnişin 257. Günü olan bugün akademisyenler de 172. kere “Kayyumluk” binasına sırtlarını dönerek, “Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” dedi

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri halen gazetecilerin alınmadığı, her tarafının kameralarla gözetlendiği, özel güvenlikçiler ve sivil polislerce denetlenen, çevresinde polislerin ağır silahlarla devriye gezdiği kampüste bugün 172. kere sırtlarını “kayyumluk” dedikleri rektörlük binasına dönerek “Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” diye belirtti.

Öğrencilerin çadır kuracakları alanda park halinde olan araçların kayyum Rektör Naci İnci’ye ziyarete gelenlere ait olduğu öğrenildi. Öğrenciler aracın üzerine çadır kurdu

Akademisyenlerin nöbetlerinin ardından “Kayyumluk” yazılı tabela yenilendi. Akademisyenler öğrencilerin çadır kurup masa açtıkları yerde yeniden masa açtı.

Akademisyenler her cuma günü olduğu gibi bu cuma da haftalık basın açıklamasını yaptı. Akademik yılın başlamasına 3 hafta kalmışken bile kayyum yönetiminin pandemi koşullarında yüz yüze eğitim için herhangi bir hazırlık yapmadığını, geçen 9 ayı böyle bir hazırlık için kullanmadığını belirten akademisyenler, kayyum yönetiminin üniversitenin tarihinde en çok senato toplantısı yapan yönetim olduğunu, fakat bu toplantılarda mesainin pandemi koşullarında eğitimin altyapısını hazırlamak için değil, kadrolaşma amacıyla iki yeni fakültenin kurulmasına harcandığı kaydedildi. Öğrencilerle sağlıklı koşullarda yüz yüze eğitim yapmak istediklerini belirten akademisyenler, yönetimin bunun gereğini yerine getirme sorumluluğu olduğunu hatırlattılar.

Akademisyenler bugünkü bültenlerinde caz tarihi dersini veren Seda Binbaşgil’in derslerine kayyumluk tarafından son verildiğini de duyurdu.

Öğrencilerin çadır kurduğu yerde park etmiş olarak bulunan araçlar dolayısıyla güvenlik görevlileri öğrencileri engellemeye çalıştı. Öğrenciler, kayyum rektör Naci İnci’ye ziyarete gelenlere ait olduğu anlaşılan araçların üzerine çadır kurdu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar