Boğaziçili iki öğrenci tahliye edildi

Boğaziçili iki öğrenci tahliye edildi

”Kabe fotoğrafı” bahanesiyle ikisi tutuklu yedi öğrencinin yargılandığı davanın ilk duruşması bugün görüldü, iki öğrenci tahliye edilirken, dışarıda toplanan yüzlerce öğrenci kayyum siyasetine boyun eğmeyeceğini bir kez daha haykırdı

Boğaziçi Üniversitesi direnişinde yapılan resim sergisinde “Kabe fotoğrafının yere serilmesi “ iddiasıyla ikisi tutuklu yedi öğrencinin yargılandığı davanın bugün görülen duruşmasında tutuklu öğrenciler Doğu Demirtaş ve Selahattin Uğuzeş’in tahliyesine karar verildi.

Adliye önünü eylem alanına dönüştüren öğrenciler ve akademisyenler, iki öğrencinin tahliye edilmesini alkış ve sloganlarla kutladı.

Duruşma öncesinde Çağlayan Adliyesi’ni ablukaya alan polis, öğrenciler, akademisyenler ve yanlarında bulunan destekçilerinin Adliye önüne girmelerini engelledi. Adliyenin karşısında polis barikatlarıyla çevrili alanda bekletilen kitle sık sık sloganlar atarak durumu protesto etti, direnişin devam ettiğini haykırdı. Öğrenciler engellemelere rağmen basın açıklamalarını gerçekleştirdi.

Direniş nedeniyle ev hapsi verilen öğrenciler kelepçelerini Adliye önünde çıkarılarak evlerin zindana dönüştürülemeyeceğini haykırdı.

Duruşma salonuna adliye muhabirleri dışındaki gazeteciler alınmadı.
47 gündür Metris Cezaevi’nde tutuklu bulunan Doğu Demirtaş ve Selahattin Uğuzeş savunmalarında tüm suçlamaları reddetti, LGBTİ+ bayrağının oraya özel güvenlikçi tarafından asıldığını belirterek, laiklik hatırlatmasında bulundu.

Sanat yaptıklarını belirten öğrenciler, kendilerinin daha tutuklanmadan TRT’nin tutuklandıklarına ilişkin haber yaptığını hatırlatarak gerek havuz medyanın gerek yargı ve polisin iç içe çalıştıklarını anlatmaya çalıştılar.

İki öğrencinin savcının tutukluluk hallerinin devamı yönündeki talebine rağmen tahliye tahliye edilmeleri dışarda bekleyenler tarafından sevinçle karşılandı, alkış ve sloganlarla direnişin devam edeceği vurgulandı.

Bir sonraki duruşma, 5 Temmuz 2021 tarihine ertelendi.

Boğaziçi Dayanışması’nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, “Doğu ve Selo’yu da aldık, tutsak 6 arkadaşımız kaldı. Tüm Boğaziçi direnişçileri özgür kalana, üniversitelerimiz özgürleşene dek alanlardayız, meydanlardayız. Kayyumlar Gidecek, Biz Kalacağız!” denilerek direniş kararlılığının altı bir kez daha çizildi.

Boğaziçili öğrenciler milletvekilliği düşürülen Ömer Faruk Gergerlioğlu’na da Adliye önünde yaptıkları konuşma ve atılan sloganlarla destek verdi.

Kendilerinin Boğaziçi Direnişi dolayısıyla tutuklanan arkadaşlarını almak üzere Çağlayan Adliyesi önünde beklediklerini, aynı anda direnişlerinin başından beri yanlarında olan HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülerek Meclis’ten atılmaya çalışıldığını öğrendiklerini belirten öğrenciler, “Kendisi de Meclis’te bir direnişin sürdürüyor. Biz de buradan Gergerlioğlu başta olmak üzere HDP’ye karşı yapılan saldırılara karşı olduğumuzu belirtiyoruz. Berxwedan jiyane diyoruz” dediler.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar