Boğaziçili öğrenciler tahliye oldu

Boğaziçili öğrenciler tahliye oldu

Ekim ayından beri tutuklu olan öğrenciler adli kontrol şartıyla serbest kaldılar

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri Enis Berke Gök ve Caner Perit Özen bugün yapılan duruşmada adli kontrol şartıyla tahliye edildiler. Gök ve Özen Ekim ayından beri tutukluydu.

Tutukluğum siyasidir

Duruşmaya SEGBİS ile bağlanan öğrencilerden Caner Perit Özen, “Tutsaklığım siyasidir, ceza ve gözdağı mahiyeti taşımaktadır. Bizim kayyımlar gibi önünde el pençe durduğumuz hesap verdiğimiz efendimiz yok. Son suçlama olarak ne diyeceğimi bilemedim. Bir ay önce koğuşumuza iddianame geldi. Bunu görünce gözlerime inanamadım. Şok oldum ve sabaha kadar güldüm. İddia makamına beni güldürdükleri için teşekkür ederim” dedi. 

‘Psikolojik ve fiziksel işkence gördük’

Ersin Berke Gök ise, “Hastane çıkışı ters kelepçe işkencesi uygulandı. Sonrası tutsaklık. Psikolojik ve fiziksel işkenceler, emir vermeler, yemek vermemeler yüzünden güçten düşüp hasta olduğumda da verilmeyen ilaçlar. Giremediğim dersler, eğitim hakkımın gasp edilmesi” diye konuştu. 

Öğrenciler, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “görevi yaptırmamak için direnme”, “kamu malına zarar verme”, “kara ulaşım araçlarını kaçırma ve alıkoyma” gibi suçlamalardan yargılanıyorlar.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar