Boğaziçili öğrencilere tutuklama

Boğaziçili öğrencilere tutuklama

Kayyum Rektör Naci İnci’nin şikayetiyle gözaltına alınan yedi Boğaziçili öğrencinden ikisi tutuklandı.

Boğaziçi Üniversitesi kayyum rektörü Naci İnci’nin suç duyurusunda bulunduğu ve polis tarafından darp edilerek gözaltına alınan on öğrenciden ikisi tutuklandı.

Erdoğan’ın Boğaziçili öğrencileri terörist ilan ederek hedef göstermesinin ardından polis önce kampüs kapısına barikat kurmuş, ardından da öğrencileri darp ederek gözaltına almıştı.

Gözaltına alınan öğrencilerden Muhammed Çelik, İsmail Gürler ve Deniz Çakan emniyetteki ifade işlemlerinin ardından hastane kontrolleri sağlanarak serbest bırakılırken, geriye kalan öğrencilerden Enis Berke Gök, Nazmiye Gizem Sert, Eftelya Koyuncu, Mehmet Velat İnci, Kaan Bozgül, Elif Bayburt ve Caner Perit Özen ifadeleri alınmak üzere gece boyunca gözaltında tutuldu.

Kayyum rektörden suç duyurusu 

Gözaltında bulunan öğrenciler hakkında kayyum Rektör Naci İnci’nin öğrencilerin kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunduğunu öğrenildi. Emniyette öğrencilerin, “hakaret etmek”, “kamu malına zarar vermek”, “toplantı ve gösteri yürüyüşü kanununa muhalefet etmek” ve “görevli memura görevini yaptırmamak” iddiasıyla ifadelerini alındı. Öğrenciler, gün içinde ifadeleri alınmak üzere Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne getirildi.

Üç öğrenciye tutuklama talebi

Savcılıkta ifadeleri alınan öğrencilerden Koyuncu, Sert, İnci ve Bozgül adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, Enis Berke Gök “Kamu malına zarar vermek” ve “Toplantı ve gösteri kanuna muhalefet etmek”ten, Elif Bayburt ve Caner Perit Özen de “Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanuna muhalefet etmek” gerekçesiyle tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.

Hakimliğe sevk edilen Elif Bayburt adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, Enis Berke Gök ve Caner Perit Özen ise tutuklandı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar