Boğaziçi’nde gökkuşağı bayraklara düşmanlık: Çok sayıda gözaltı!

Boğaziçi’nde gökkuşağı bayraklara düşmanlık: Çok sayıda gözaltı!

Boğaziçi Üniversitesi’nde 1 Şubat’ta yapılan eylemlerde LGBTİ+ bayrağı açtığı gerekçesiyle hakkında disiplin soruşturması açılan arkadaşlarıyla dayanışmak için yürüyen öğrencilere polis LGBT+ bayraklarını bahane ederek saldırdı, şimdiye kadar on iki öğrenci gözaltına alındı

Kayyum Rektör Melih Bulu’yu protesto etmek için devam eden direnişi boykot biçiminde sürdüren Boğaziçili öğrenciler, güne kampüslerinde dolaşan kimliği belirsiz kişilerle başladılar. İlerleyen saatlerde buna, 1 Şubat’ta kapıları kapatılan Güney Kampüs’te LGBTİ+ bayrağı açtığı için hakkında soruşturma açılan arkadaşları dayanışmak için Güney Kampüs’ten Kuzey Kampüs’e geçmeye çalışan dört öğrencinin LGBTİ bayrağı taşıdıkları gerekçesiyle polis saldırısına uğramaları ve gözaltına alınmaları eklendi.

Saldırı sonrası Kuzey Kampüs’te öğrenciler toplanmaya başladı; altı öğrenci gözaltına alındı, daha sonra bu sayıya üç öğrenci daha eklenerek, dokuz oldu.

Gözaltına alınan arkadaşlarının derhal bırakılmasını isteyen öğrenciler, Kuzey Kampüsü önünde toplanmaya başladı. Alanı ablukaya alan polis öğrencilerin önüne barikat kurdu ve saldırarak öğrencileri Kuzey Kampüsü içine itti. 

Saldırı sırasında iki öğrenci daha gözaltına alındı. 

“Dağılmayacağız! Ne disiplin soruşturmalarına ne gözaltılara teslim olmayacağız” diyen Boğaziçili öğrenciler, polisin gözaltına alınan arkadaşlarını dağılmaları için koz olarak kullandığını belirterek, tepki gösterdi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar