Boğaziçi’nde kayyum rektörden sonra kayyum dekan dönemi!

Boğaziçi’nde kayyum rektörden sonra kayyum dekan dönemi!

Boğaziçi Üniversitesi üzerine yapılan siyasi operasyon bu sefer de muhalif üç dekanın görevden alınması ve yerlerine kayyum dekanlar atanmasıyla devam ediyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 1 Ocak 2021’de rektör olarak atadığı Melih Bulu’yu 6 ay sonra bir geceyarısı kararnamesiyle görevden alıp yerine Naci İnci’yi atamasıyla devam eden süreç, şimdi de kayyum dekanlıklar döneminin açılmasına evrildi. Birçok akademisyenin işine son verilen Boğaziçi Üniversitesi’nde ikinci kayyum Rektör Naci İnci, Fen Edebiyat Fakültesi dekanı Prof. Dr. Özlem Berk Albachten, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi dekanı Prof. Dr. R. Metin Ercan ve Eğitim Fakültesi dekanı Prof. Dr. Yasemin Bayyurt’u görevden aldı.

Diken’den Ayşegül Kasap’ın haberine göre Yükseköğretim Kurulu (YÖK) toplantısında alındığı belirtilen karar dekanlara elektronik belge sistemi üzerinden bir yazı gönderilerek tebliğ edildi.

Ancak İnci, dekanlara gönderdiği yazıda söz konusu YÖK toplantısındaki kararı eklemedi. Yani dekanlara görevden alınma gerekçeleri açıklanmadı.

Görevden alınan üç dekan da kayyum politikasına karşı durup, öğrencilerin yanında yer alan dekanlar. İnci’nin keyfi uygulamaları karşısında öğrencilerin ceza almaması için eğitim haklarını savunan üç dekanın yerine dışardan yani kayyum dekan ataması yapılması bekleniyor.

Üniversite akademisyenleri seçilerek göreve gelmiş dekanların bir kararla görevden alınmasına tepkili.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar