Boğaziçi’ne atanan ikinci kayyuma karşı mücadele çağrısı

Boğaziçi’ne atanan ikinci kayyuma karşı mücadele çağrısı

Boğaziçi Üniversitesi’ne ilk kayyum Melih Bulu’nun yardımcısı Naci İnci’nin atanmasına yönelik öğrenciler ve akademisyenlerin tepkileri sürüyor. Öğrenciler, tüm bileşenleri ortak mücadeleyi örmek için pazartesi günü rektörlük önüne çağırdı

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kayyum olarak atadığı Melih Bulu’yu 6 ay dolmadan görevden aldıktan sonra yerine ona vekalet eden Naci İnci’yi yine bir geceyarısı kararnamesiyle yeni kayyum olarak atamasına yönelik tepkiler devam ediyor. Akademisyenler, bir kez daha iradelerinin hiçe sayıldığını ve mücadeleye devam edeceklerini açıkladı.

Yapılan açıklamalarda rektörlük için 17 Boğaziçili akademisyenin YÖK’e başvurduğunu, bu 17 adayın Boğaziçi akademisyenlerinden çok yüksek düzeyde güven oyu aldığını, Bulu ekibinden olan İnci ve Gürkan Kunbaroğlu’nun ise yüzde 95 ya da 93 oranlarında karşı oy aldıklarını, bu oylamayla akademisyenlerin her iki ismi de istemediklerini açıkça ortaya koyduklarını, bu böyleyken bir kez daha iradelerinin yok sayıldığını belirttiler.

Öğrenciler de tüm üniversite bileşenlerini ortak mücadeleyi örmek üzere pazartesi günü rektörlük binası önüne çağırdı:

Erdoğan kayyum olarak atadığı Melih Bulu’yu aylarca süren inatçı direnişin yarattığı kriz ve bu krizin Bulu’yla yönetilememesi üzerine görevden almıştı. Bulu’nun görevden alınmasının ardından pek çok tartışma yaşanmış ve üniversiteye kimin rektör olacağı kadar hangi biçimle o koltuğa oturacağı noktasında farklı yaklaşımlar sözkonusu olmuştu. Bulu’nun yerine atanan yardımcısı Naci İnci’nin ilk icraatının akademisyen Can Candan’ın görevden alınması olunca Bulu’nun görevden alınmasının ardından yaşanacak sürecin işaretleri de verilmişti. O işaretler, İnci’nin bir geceyarısı kararnamesiyle yeni kayyum olarak atanmasıyla netleşmiş oldu. Nu atamayla iktidar, Boğaziçi özgülünde saldırgan politikalarına devam edeceğinin altını bir kez daha çizdi. Karşısındaki direniş odakları da ilk refleksleriyle Bulu’dan sonra örülen direniş hattını ileriye taşımakta ısrarcı olacaklarını gösterdi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar