Boğaziçi’ne polis saldırısı: Otuz öğrenci gözaltına alındı

Boğaziçi’ne polis saldırısı: Otuz öğrenci gözaltına alındı

Boğaziçi Üniversitesi direnişi 292’nci gününde devam ederken, bir kez daha ÖGB ve polis saldırısına uğradı. Saldırıda otuz öğrenci gözaltına alınırken, öğrenciler ‘Baskıyla, şiddetle bizi korkutarak sindiremeyeceksiniz’ dedi.

Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyım rektör olarak atanan Melih Bulu ile başlayan, daha sonra Naci İnci’nin atanmasıyla devam eden direniş, 292’nci gününde devam ediyor.

Güney Kampüs’te bulunan rektörlük binası önünde devam eden çadır nöbetine müdahale eden özel güvenlik, öğrencilerin kurduğu çadırları zorla kaldırdı. Çadırlarının kaldırılmasına engel olmak isteyen öğrenciler darp edildi.

Bu sırada üç otobüs dolusu çevik kuvvet güçleri Güney Kampüs’e girdi. 

Öğrencilerin Güney Kampüsü’nde bekleyişleri devam ederken, polis öğrencileri ablukaya aldı. Bunun üzerine öğrenciler, polislerin üniversiteden çıkması için oturma eylemi yaptı. Yapılan oturma eyleminde ablukaya alınan otuz öğrenci polisler tarafından darp edilerek gözaltına alındı.

HDP Milletvekili Hüda Kaya da öğrencilere destek olmak için Boğaziçi Üniversitesi’ne geldi fakat güvenlik görevlileri tarafından kampüse alınmadı. Kaya, “Milletvekiliyim, benim girişimi engelleyemezsiniz. Bu yaptığınız doğru değil, kendinize gelin” dedi. Görevliler ise Kaya’ya “Ne emir aldıysak onu uyguluyoruz” diye yanıt verdi.  

‘BASKIYLA TEHDİTLE BİZİ SİNDİREMEYECEKSİNİZ’

Gözaltıların ardından öğrenciler bir araya gelerek açıklama yaptı. Açıklamayı Şeyma Altındağ okudu. Özel güvenlik ve çevik kuvvet ekiplerinin hiçbir açıklama ve uyarı yapmaksızın öğrencileri darp ve şiddetle gözaltına aldığını belirten  Altındağ, “Berke ve Perit kayyım Naci İncinin hedef göstermesiyle 17 gündür Metris cezaevinde, pek çok arkadaşımız ise şu an gözaltında. Direnişimizi kırmak, mücadelemizi sönümlendirmek üzere bizleri hapseden, gözaltına alan hukukunuzu tanımıyoruz. Baskıyla, şiddetle bizi korkutarak sindiremeyeceğinizi zira taleplerimizin meşru ve itirazlarımızın haklı olduğunu iyi biliyoruz. Mücadelemizi kriminalize etmeye bizleri yalnızlaştırma çalışan Kayyım Naci İnci’nin yalanlarının aksine bir avuç terörist değil, haklarını bilip bunlar için beraber mücadele eden binlerce öğrenciyiz” dedi.

Öğrenciler taleplerini şöyle sıraladı:

– Tutuklu arkadaşlarımız Berke ve Perit başta olmak üzere tüm sıra arkadaşlarımız serbest bırakılsın!

– Naci İnci ve bütün kayyımlar derhal istifa etsin!

– Okullarımızı açık hava hapishanesine çeviren polis mevcudiyeti, üniversitelerdeki polis ablukası derhal son bulsun!

Açıklamanın devamında kamuoyuna destek çağrısı yapıldı:

“Arkadaşlarımızın yanında, kayyımların ve cesaret aldıkları güç buldukları düzenin karşısında olduğumuzu tekrar dile getirmek, mücadelemizin sesini daha güçlü haykırmaya devam etmek için tüm Boğaziçi öğrencilerini yarın saat 2’de Kuzey Piramit önüne bekliyoruz. Ve tüm kamuoyunu sesimizi duyurmak üzere desteğe davet ediyoruz.”


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar