Boğmaya çalışmaları yetmedi, şimdi de Küba aşılarına blokaj

Boğmaya çalışmaları yetmedi, şimdi de Küba aşılarına blokaj

Çokuluslu Hollanda bankası ING Bank, yasadışı ABD ambargosuna boyun eğdi. Küba’nın aşı enternasyonalizmini desteklemek üzere yola çıkan İlerici Enternasyonal (İE) delegasyonuna yollanan tüm bağışları bloke etti. İE Genel Koordinatörü David Adler olayı “ABD ambargosunun Küba’ya yönelik geniş kapsamlı sonuçlarından biri” olarak yorumladı.

Bio-teknoloji sektörünün kamuya ait olduğu Küba, şu an düşük gelirli ülkeler arasında kendi COVİD aşısını üreten TEK ülke. Bu sektör şimdiden milyonlarca Kübalıya yardımcı oldu ve dünyanın her yerinde milyonlara yardımcı olmaya çalışıyor. Fakat emperyalizmin ablukası koşullarında bu çaba durmaksızın engeleniyor.

Bianet’te bugün yayınlanan bir haber, Küba’nın dünyanın farklı coğrafyalarındaki halklara yardım ve destek amaçlı covid-aşısı ile ilgili çabalarının nasıl engellenmeye çalışıldığına dair bir alt çizme niteliğinde. Küba’ya gidecek delegasyonun hazırlıklarını yürüten İlerici Enternasyonal Genel Koordinatör’ü David Adler’in verdiği bilgiye göre, olay, Küba’nın aşı enternasyonalizmine destek olmak üzere yola çıkacak heyetin ING Bank hesabına gelen bağışların bloke edildiğinin bildirilmesiyle ortaya çıktı. 

Büyük çokuluslu ilaç firmalarının ve büyük devletlerin COVID aşılarının patentleri üzerindeki telif uygulamasını askıya almaması ve yoksul ülkelerin aşı ithal etmek için gerekli fonlardan yoksun oluşu, COVID’le mücadelede yoksul ülkeleri ezen dünya çapında bir aşı ayrımcılığı uygulaması doğurdu.

Buna karşılık Küba, aşılarını dünyayla paylaşma kararı aldı ve aşı ayrımcılığını aşı enternasyonalizmiyle aşmaya yönelik bir küresel kampanya başladı. İlerici Enternasyonal, dünyanın aşılanmasına yadımcı olmak üzere Havana’ya bir heyet gönderme kararı aldı. 

Ancak dün, ING Bank İlerici Enternasyonal delegasyonunun bağış hesabına yardımda bulunan bir destekçiye ABD Ambargosu çerçevesinde bağışların bloke edildiğini bildirdi.

David Adler: “ABD ambargosunun Küba’ya yönelik geniş kapsamlı sonuçları görülüyor. Hollanda’da kurulu bir Avrupa bankası, ABD hükümetinin çıkarlarını milyonlarca insanın hayatından üstün tutmaya karar verdi. Ambargo sadece Küba’yı boğmayı değil, aynı zamanda onunla olan dayanışmamızı da bastırmayı amaçlıyor” dedi. 

İlerici Enternasyonal buna karşın 25 Ocak’ta Kübalı bilim insanları ve hükümet temsilcilerini Küba aşısının uluslararası basına ve bilim camiasına seslenmek üzere Havana’da gerçekleştirmeyi planladığı programı sürdürmekte ısrarlı. İE delegasyonu 25 Ocak’ta Havana’da olacak ve bağış kampanyası başka yollardan devam edecek.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar