Bozzette Kimya işçilerinden fabrika önünde eylem

Bozzette Kimya işçilerinden fabrika önünde eylem

Sendikal örgütlenme çalışması yaptığı için iki işçinin ücretsiz izne çıkarılıp dört işçinin işten atılması üzerine işçiler fabrika önünde eyleme geçti.

İzmir Tire Organize Sanayi Bölgesinde bulunan ve DİSK’e bağlı Lastik-İş Sendikası’nın örgütlenme çalışması yürüttüğü Bozzetto Kimya fabrikasında yaklaşık iki hafta önce 2 işçi ücretsiz izne çıkartıldı, 4 işçi ise Kod-29’la işten atıldı.

Tire Organize Sanayi Bölgesi önünde toplanan işçiler fabrika önüne kadar yürüyüş gerçekleştirdi. İşçiler “Bozzetto işçisi yalnız değildir”, “Tire uyuma çalışana sahip çık”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” sloganları attı.

“İnsanları açlığa mahkum etmek hangi akla sığıyor”

Lastik-İş Sendikası İzmir Şubesi konuyla ilgili fabrika önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını okuyan Lastik-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Yusuf Ziya Sarı, “20 yıldır, 16 yıldır bu fabrikada çalışan işçileri sendikal haklarını kullandıkları için işlerinden atıldılar. Ne zamandan beri anayasal hak suç oldu. Bu insanların haklarıyla ekmeklerini kazanması kimi rahatsız etti. Ücretsiz izne çıkartıp sonra Kod-29’la işten atmak hangi vicdana sığıyor. Kimyasalın içerisinde canları pahasına çalışan insanları açlığa mahkum etmek hangi akla sığıyor” dedi.

Fabrika yönetimine seslenen Sarı, “Siz nasıl bu insanları ahlak kurallarına aykırı bir şekilde işten atıyorsunuz. Bunun hesabını vereceksiniz” diye ekledi.

Patronun sendikanın fabrikaya girmesine izin vermeyecekleri yönündeki açıklamalarına cevap veren Sarı, “Patronlar, ‘Akdeniz kimyaya giremediler, buraya da giremezler’ demişler. Akdeniz kimyaya girdik, Bozzetto’da da örgütleneceğiz. Faşist bir zihniyetle size Akdeniz kimyayı da Bozzetto’yu da yedirmeyeceğiz” diye konuştu.

Açıklamaya fabrika içindeki diğer işçilerden de alkışlarla destek geldi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar