Burası Brezilya: İnsanlar çöpten hayvan artığı topluyor!

Burası Brezilya: İnsanlar çöpten hayvan artığı topluyor!

Neo-faşist Bolsonaro’nun devlet başkanı olduğu Brezilya’da pandemi sürecinde sadece 600 bin insan hayatını kaybetmedi, aynı zamanda enflasyon-hayat pahalılığı ve işsizlikle 19 milyon insan, açlıkla yüz yüze kaldı. Ajanslar insanların yiyecek bulmak için hayvan artıklarını topladığı görüntüler paylaştı, Brezilya halkı sokaklara çıktı

Neoliberal ekonomi ve siyaset politikalarının mantıki sonucuna vardırılmasının tipik ifadesi olan faşist Jair Bolsonaro’nun devlet başkanı olduğu Brezilya’da hak açlıktan kırılıyor. 210 milyonluk nüfusa sahip ülkede halka alenen ölüm-hastalık ve açlık dayatılan pandemi sürecinde sadece 600 bin insan hayatını kaybetmedi; tüm sosyal güvencelerden, gelirden, iş olanaklarından yoksun kalan 19 milyon Brezilyalı, kelimenin gerçek anlamıyla aç kaldı.

İşsizlik, evsizlik, yüksek enflasyon, gıda sıkıntısı ve gıdanın ulaşılamaz hale gelmesi, sağlık güvencesinden yoksunluk… her şeyin bir arada olduğu ülkeden uluslararası ajanslar her gün açlığın sarsıcı ifadesi olan çeşitli fotoğraflar paylaşıyor. Kiminde insanlar çöplerden yiyecek toplarken, kiminde leş diyebileceğimiz artık etleri depolarda ayıklarken görülüyor.

28 Ekim 2018’de yapılan seçimle Brezilya Devlet Başkanı seçilip, “Brezilya’yı sosyalizmden, ahlaka aykırı değerlerden ve siyaseten doğruculuktan kurtaracağını” diyerek göreve başladığı Ocak 2019 yılından bu yana gerek söylemleri gerekse aldığı ya da almamakta ısrar ettiği kararlarla Bolsonaro, sürekli bir gündem oluşturdu. Gündeminde olmayan tek şeyse halkın temel ihtiyaçlarıydı. Esas gündemi elbette ki burjuvazinin kar oranlarının garantiye alınmasına hizmet edecek icraatlar oldu. Biriken halk tepkisine karşı en son geçen ay yandaşlarını sokağa dökerek nasıl bir saldırganlığı ifade ettiğinin de altını çizdi.

Bu böyleyken Brezilya halkı da çeşitli biçimlerle sömürünün, yağmanın, işçi-emekçi düşmanlığını uç ifadesi olan bu politikalara karşı sokakları terketmedi.

Tepki çeken fotoğraf

57 yaşındaki ödüllü foto-muhabir Domingos Peixoto’nun geçen hafta Brezilya’nın başkenti Rio de Janerio’da çektiği görüntüler, ülke kamuoyunda ciddi tartışmaları alevlendirdi.

Pexixoto’nun fotoğraflarında, atılan sakatatları ve kemikleri evcil hayvan maması ve sabun üreten fabrikaya taşıyan bir kamyonun kasasını karıştıran bir insan görünüyor.

‘Bazı günler ağlamak istiyorum’

Guardian’da yer alan habere göre, süpermarketlerden topladığı artıkları ihtiyaç sahiplerine dağıtan kamyon şoförü Jose Divino Santos, konuya ilişkin yerel gazete Extra’ya yaptığı açıklamada, “Bazı günler ağlamak istiyorum” dedi. Santos, “Eskiden insanlar köpekleri için et ve kemik parçaları sorarken artık kendileri için kullanacakları bir parça et için yalvarıyorlar” ifadelerini kullandı.

51 yaşında olan ve çöp toplayarak geçimini sağlayan Denise da Silva, beş çocuğunu ve 12 torununa baktığını söyleyerek Santos’un dağıttığı et parçalarına ilişkin, “Biraz et görmeyeli çok uzun zaman oldu, pandemi öncesinden beri… Bunun için çok minnettarım” dedi.

Halk sokağa döküldü

Görüntülerin ardından Brezilya’nın başkenti Rio’da binlerce gösterici, yaşanan yoksulluk için sağcı ve neo-liberal politikalarıyla öne çıkan Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’yu protesto etti.

Cumartesi günü gerçekleşen ve binlerce kişinin sokaklara döküldüğü eylemi düzenleyen Evsiz İşçiler Hareketi, daha önce de artan ekonomik eşitsizliklerin prostesto edilmesi amacıyla Sao Paulo Menkul Kıymetler Borsası’nı işgal etmişti.

Göstericilerin taşıdığı pankartlarda “Her şey Bolsonaro’nun suçu” yazarken, Hareket, Twitter üzerinden de “Spekülasyonun ve toplumsal eşitsizliğin en büyük sembolü olan Sao Paulo Menkul Kıymetler Borsası’nı işgal ediyoruz. Şirketler kâr ederken, insanlar açlıktan ölüyor ve iş giderek daha güvencesiz hale geliyor. (Başkan Jair) Bolsonaro’ya sahip olanlar var! Piyasanın sahipleri var!” açıklamasını yapmıştı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar