Büyük soyguna karşı kadınlar Avusturya’da grevde

Büyük soyguna karşı kadınlar Avusturya’da grevde

12 Haziran Cumartesi günü Avusturya’da kadınlar; toplumsal eşitsizlik ve kadın emeğinin görünmezliğine, değersizleştirilmesine karşı “Büyük Soyguna Karşı Kadınlar Grevde” diyerek Graz, Innsbruck ve Viyana’da sokaklardaydılar.

YAŞANACAK DÜNYA

KOMÜN’ÜN İZİNDE GELECEĞİMİZ İÇİN GREVDEYİZ!

12 Haziran Cumartesi günü Avusturya’da kadınlar, toplumsal eşitsizlik ve kadın emeğinin görünmezliğine, değersizleştirilmesine karşı “Büyük Soyguna Karşı Kadınlar Grevde” diyerek Graz, innsburck ve Viyana’da sokaklardaydılar.

Avusturya’da kadınlar eşdeğer iş için erkeklerden ortalama yüzde 16 daha az kazanıyor. Bu gerçekliğe kadınların yarı zamanlı, esnek çalışma sistemlerinde aldıkları ücretlerin daha da fazla düşmesi ve evde harcanan görünmeyen yoğun emek de eklendiğinde, Avusturya’da cinsiyete göre toplam gelir farkı yüzde 44,9’u bulmaktadır. Bu da kadınların, eşdeğer işte çalışan erkeklerden yılda 46 milyar euro daha az kazandığını gösteriyor. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği, kadın emeğinin ucuz ve yedek işgücü görülmesinin sonucu olarak, Avusturya’da kadınların 1 Ocak’tan 12 Haziran’a kadar hiçbir karşılık almadan çalışması anlamına geliyor. Bu nedenle kadınlar ilk kez geçen yıl Viyana ve Graz’da 12 Haziran’da “Eşdeğer işe eşit ücret” şiarı ile greve çıkmışlardı. Bu yıl 12 Haziran’da Viyana ve Graz’a İnnsbruck da eklenerek üç şehirde kadınlar greve çıktılar ve bu yıl gerçekleştirecekleri grevi, şanlı Paris Komünü’nün 150. yılı vesilesiyle Paris Komünü’ne atfettiler.

Paris Komünü’nden Bugüne Kadınlar Barikatları Terketmiyor

Kadınlar grev için 10. Viyana’da Viktor – Adler – Markt’ta saat 13:00’te buluştular. Örgütleme komitesinin ortak hazırladığı açılış konuşmasının okunmasıyla start verilen mitinge, AKD açıklamasının okunmasıyla devam edildi. “Komün’ün İzinde Geleceğimiz İçin Grevdeyiz!” diye başlayan açıklamada, “Grevler aynı zamanda geçmişimizden geleceğimize bir köprü. Avusturya Kadın Grevi Paris Komünü’nün 150. yıldönümü nedeniyle Paris Komünü kahramanlarına, Göğe Şaha Kalkan Komünarlara adanıyor” denildi
Konuşmaların akabinde yapılan müzik ve hep birlikte söylenen ezgiler mitingde coşkuyu arttırdı. Kadın örgütlerinin yaptıkları konuşmalar arasında, Paris Komünü’nü anlatan güzel bir şiirden sonra, Yeni Kadın’ın açıklaması okundu. Açıklamada 42 yıldır yürürlükte olan eşitlik yasasına rağmen hala eşitliğin gerçek anlamda pratiğe uygulanmaması, cinsiyete dayalı ücret eşitsizliğinin hala sürgit devam etmesine vurgu yapılarak, “Paris Komünü’nden Bugüne Kadınlar Barikatları Terketmiyor” denildi.

Miting halaylar ve müzikle devam etti. Akabinde bir kadın “kadına yönelik şiddet ve katliamları protesto eden” müzikal pandomimle eyleme renk kattı. Miting alanındaki katılımcı kadınların da dans ederek o ana iştirak etmeleri, etraftakiler tarafından büyük bir ilgiyle izlendi. Saat 19:00’da kortej oluşturularak yürüyüşe geçildi. Yürüyüş boyunca yapılan konuşmalar, atılan sloganlara çevreden ve evlerin camlarından alkışlarla yoğun ilgi gösterildi. Saat 20:00’de miting alanına geri gelen kadınlar, eylemi türkülerle sona erdirdi.

Jin Jiyan Azadî!
Komünarlar Mücadelemizde Yaşıyorlar!
İstanbul Sözleşmesi İmzacı Bütün Ülkelerde Eksiksiz Uygulansın!


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar