Çanpaş işçileri bugün işe çıkmadı

Çanpaş işçileri bugün işe çıkmadı

DİSK Genel-İş Genel Merkezi’nin iradelerini hiçe sayarak dayatılan toplu sözleşmeye imza atmasına tepki gösteren bin 500 Çanpaş işçisi bugün işe çıkmadı

Ankara Çankaya Belediyesi’ne bağlı taşeron şirket Çanpaş bünyesinde çalışan bin 500 işçisi, örgütlü oldukları DİSK Genel-İş Genel Merkezi’nin iradelerini hiçe sayarak toplu sözleşmeye imza atmasına dönük tepkileri, bugün iş bırakma ve Çankaya Belediyesi avlusunda basın açıklaması yapma biçiminde devam etti. İşçiler dün gece belediyeye bağlı Muhye Katı Atık şantiyesinde toplanmış, polisin şantiyeye girişlerini engelleme çabasını aşarak orada sabahlamışlardı.

Gecenin ilerleyen saatlerinde de örgütlü oldukları Genel-İş 1 No’lu Şube Yönetimi bugün işe çıkılmayacağını, sabah araçlarla şantiyeden Çankaya Belediyesi avlusuna geçeceklerini, akşama kadar orada bekledikten sonra akşam tekrar şantiyeye döneceklerini, bir heyetin de Genel-İş Genel Merkezi önünde basın açıklaması gerçekleştireceğini açıklamıştı.

Sabah saat 09:00’dan başlayarak çöp toplama, park-bahçe ve sokak süpürme birimlerinde çalışan işçiler, üyesi oldukları 1 No’lu Şube’yle birlikte Çankaya Belediyesi avlusuna geldi. “Direne direne kazanacağız!”, “Kurtuluş yok ya hep beraber ya hiçbirimiz!” sloganları attı.

Genel-İş 1 No’lu Şube dün akşam saat 17:00’ye kadar Çankaya Belediyesi avlusunda bekleyeceklerini söylemesine rağmen saat 17:00’ye kadar avluda kalınmadı. Genel-İş 1 No’lu Şube yöneticisi Hanım Akkuş ve Tüm Bel-Sen Çankaya Şube Başkanı bir konuşma yaptıktan sonra çekilen halayla avludaki eylemin sonlandırıldığı açıkandı.

 Muhabirimizin “Gece yaptığınız açıklamada saat 17:00’ye kadar avluda bekleyeceğinizi söylemiştiniz, neden buna uygun davranmadınız?” sorusuna Şube yöneticileri, bu tür soruların provokatif sorular olduğu yanıtı verdi.

Şube Yönetimi Genel-İş Genel Merkezi önünde yapılacağını söylediği basın açıklamasını da polis ablukası olması ve işçilerin zarar görmelerini istememeleri gerekçesine dayandırarak iptal etti.

Avluda yapılan açıklamaların ardından işçilerin saat 20:00’de Muhye’deki şantiyede toplanacakları belirtildi.

Kabul etmiyoruz

Eylemde konuşan Genel-İş Ankara 1 No’lu Şube Başkanı Hanım Akkuş, TİS’in işçilerin geleceği olduğunu belirterek, “Sendika şubeleri işçinin her türlü hakkını, hukukunu koruyacak olan tek örgütlü alandır. Genel-İş 1 Nolu Şube ve emekçileri yok saymak, işçilerin evini ocağını elinden almaktır. Bunu kabul etmiyoruz” diyerek işçileri ve şubeyi devreden çıkararak toplu sözleşmeye imza atan Genel-İş Genel Merkez yönetimine tepki gösterdi.

‘İmzaladığınız TİS’i yırtın’

Genel-İş Sendikası Genel Merkez yönetimine çağrıda bulunan Akkuş, “Gelin bu yanlıştan vazgeçin. İmzaladığınızı söylediğiniz o TİS’i yırtın. Çanpaş işçilerine bir bayram hediyesi verin. İdari maddeleri ve ücretleri yeniden değerlendirmeye hazırız. Bu çağrımıza kulak verin. Çankaya Belediyemizin kadrolu, memur, belde, imar, Çanpaş, tüm emekçilerinin geçmişten bugüne onurlu yürüyüşlerini, omuz omuza devam ettireceğinden kimsenin şüphesi olmasın” diye belirtti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar