Çanpaş işçileri eşit işe eşit ücret istiyor

Çanpaş işçileri eşit işe eşit ücret istiyor

Ankara Çankaya Belediyesi’nde DİSK Genel İş 1 No’lu şube üyesi olan işçilerin toplu sözleşme süreci ücretler ve sosyal yardımlar kısmına gelince tıkandı. Bunun üzerine 15 günlük arabulucu süreci başladı.

Çankaya Belediyesi’nde Çanpaş A.Ş’de çalışan DİSK Genel İş üyesi işçilerin toplusözleşme süreci tıkandı. Arabulucu süreci başladı. Çanpaş işçileri eşit işe eşit ücret istiyor.

Ankara Çankaya Belediyesi’nde DİSK Genel İş 1 No’lu şube üyesi olan işçilerin toplu sözleşme süreci ücretler ve sosyal yardımlar kısmına gelince tıkandı. Bunun üzerine 15 günlük arabulucu süreci başladı.

Toplusözleşme sürecinin her aşamasını işçilere aktararak şeffaf bir şekilde yürütülmesinden işçiler memnun. Toplusözleşme sürecinde bugüne kadar idari maddelerin görüşüldüğü anlaşma sağlandığı fakat sosyal hakları ve ücretleri kapsayan diğer maddelerin görüşülmesine geçilemediği belirtiliyor.

Toplusözleşme sürecinde ücretler ve sosyal haklar kısmında patronun (Çankaya Belediyesi)’nin hiçbir teklif yapmadığı belirtilerek Genel İş 1 No’lu şube üyelerini konuyu görüşmek üzere işçilerin şantiyesine çağırdı.

Toplu sözleşme sürecinin tıkanması üzerine DİSK Genel İş 1 No’lu Şube yönetimi üyelerini Mühye Köyü’ndeki şantiyeye davet etti. Sendika hem toplu sözleşme sürecini yeniden gözden geçirmek hem de bundan sonraki süreçte ne yapmaları gerektiğine işçilerle birlikte karar vermek istiyor.

Çanpaş işçileri ise kadrolu, İmar ve Belde AŞ işçileriyle aralarındaki ücret makasının kapatılarak ücretlerin ve sosyal haklarının iyileştirilmesini istiyor.

Öte yandan Şubat ortalarından başlayarak İstanbul belediyelerinde grev kararları da asılmasına rağmen DİSK genel merkezin devreye girmesiyle imzalanan toplu sözleşme işçi sınıfının iradesinin boşa çıkarılmasıydı.

Sözgelimi, Kadıköy Belediyesi’nde 7 aylık toplu sözleşme sürecinin ardından greve evet demiş olan genellikle genç ve deneyimsiz işçiler, Genel-İş yönetiminin kendilerini hiçe sayarak bir geceyarısı belediyenin küçük rötuşlar yapıp getirdiği teklife imza atmış olmasıyla sendika bürokrasisinin işçiye yabancılaşan halini gördüler. Sonra İstanbul’un diğer belediyeleri de dama taşı gibi birer birer düştü.

İstanbul’da Kadıköy, Maltepe ve Ataşehir Belediye işçilerinin toplu sözleşme sürecinde DİSK Genel Merkez’inin ve yetkili şubelerin tutumunu Çanpaş işçilerine hatırlatmak isteriz.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar