Çanpaş işçisi grev istiyor

Çanpaş işçisi grev istiyor

6 aydır süren TİS görüşmeleri tıkanan ve temel talepleri olan “’eşit işe eşit ücret’e yaklaştıracak olan taban ücret 195 TL kırmızı çizgimizdir” diyen Çankaya Belediyesi Çanpaş temizlik işçileri greve hazırlanıyor.

6 aydır süren TİS görüşmeleri tıkanan ve temel talepleri olan “’eşit işe eşit ücret’e yaklaştıracak olan taban ücret 195 TL kırmızı çizgimizdir” diyen işçiler üyesi oldukları DİSK Genel İş 1. No’lu Şube’nin artık masada çözüm konusunda ısrarcı olmasını eleştirip grev kararını asmalarını istiyorlar.

Çanpaş işçileri grev için kendi içlerinde hazırlıklarını yaptıklarını ve grev kararı asıldığı andan sonra şubenin işçilerin yanında nasıl masada çözüm için ısrar ettiyse aynı şekilde greve çıktıklarında şubeyi yanlarında ve dik duruğunu görmek istediklerini Çanpaş Temsilcileri Bilgilendirme ve Bilgi Edinme hesabında dile getiriyorlar.

Yine aynı hesapta genel merkezlerine de göndermelerde bulunarak işçilere yapılacak haksızlıklara karşı sessiz kalmayacaklarını ayrıca SODEMSEN’i kuran ve hala başkanı olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’ndan da İzmirdeki işçi arkadaşlarıyla birlikte birkaç gün İBB önünde kamp kurarak protesto edebiliriz diye tarihe not düşüyorlar.

Çanpaş işçileri sosyal medya hesaplarında da çeşitli video görsellerle tepkilerini dile getirmeye de devam ediyorlar.

Verilen tavizler, taslaktan çıkarılan maddeler

Çanpaş olarak TİS’te geldiğimiz son süreçte şimdiye kadar verilen tavizler, taslaktan çıkarılan maddeler karşılığında işverenin bugün itibariyle verdiği son teklif şaka gibidir.

Şubemiz için masa ısrarı bu son teklifle zaten taşan bardağı da kırmıştır diye umuyorum. Burada aklımızla dalga geçilmiyor, sabrımız sınanmıyor, adeta öfke selimizin nerelere ulaşacağı test ediliyor.

Verdiğimiz tavizler karşılığında:

195 tl taban ücret, 40 saat güvenlik arkadaşlarımız için ve 35+35 yıllık ikramiye taslakta yazdığı için kırmızı çizgimizdir. Aşağısını kabul etmiyoruz.

Hanim Akkus başkanımızın dediği gibi Çankaya Belediyesi sadece Çanpaştan ibaret değildir ancaaaak en çok hakları yenilen ve gasp edilen, en çok ezilen ve asıl işi yapanlar olduğumuzu da kimse inkar edemez.

Çalışkan çetesinden istediğimiz TİS sürecimizde sadece son toplantıdaki şubemizin grev isteğini bir an önce onaylaması ve başka bir şeye karışmamasıdır.

Şubemizin de alınan grev kararını hemen asacağından kuşkum yoktur.

Kısmet olursa Çalışkan’ları da imzalardan sonra davullu zurnalı uğurlamak isteriz. Aksi halde nasıl giderler bilemem!!

Çanpaş olarak şubemizin bir kıvılcımına bakıyoruz ve sonuna kadar arkasındayız masada nasıl dik durduğunuzu biliyoruz. Bu dik duruşu sahada ve eylemlerle de görmek istiyoruz.

Siz şube olarak her ne kadar grev hazırlığınız olmasa da biz işçiler eğrisiyle doğrusuyla örgütleniyoruz. Yapacaklarımızı kendi aramızda tanzim ediyoruz. Sosyal medya çalışmaları ile sadece Çankaya değil Türkiye halkını bilinçlendireceğiz.

Keşke öncülüğünü siz yapsaydınız.

Elimizin altında CHP genel Merkezi, belediyemiz zaten cepte, SODEMSEN, Genel İş Merkez, DİSK, İYİ Parti millet ittifakının ortağı yerel seçimlerde kalp kırmadık rekor kırdık ya onların da katkısı var.

SODEMSEN denilen adıyla çelişen ucube yapının genel başkanı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de kendini rahat hissetmesin.

İzmir’de havalar güzel belediye önünde ferah tatil zaten yapamayız, bütçemiz yetmezde oradaki yoldaşlarımızın desteğiyle birkaç gün kamp kurarız. Yeter ki şubemiz dik dursun. Haklı mücadelemiz için ülkeyi fethederiz.”

Başka bir paylaşım ise şöyle:

Eşit işe eşit ücret konusunu çözmeden gelmeyin karşımıza!!

Talebimiz net #Tabanda Eşit işe eşit ücret!!

Bir an önce atılması gereken adımları atın!

Grev kararını biran önce çıkartın.

İşçileri katı atık, süpürge, park bahçeler, güvenlik diye ayırma huyundan da vazgeçin artık bu insanlar aynı çatı altında aynı amaçla(insanca yaşanabilir şartlar) için aynı doğrultuda mücadele eden vücudun parçaları, dikkat edin bu parçalar birleşince Terminatör olur sizi de ezer geçer.

Geldiğiniz yeri çabuk unutturmuşlar size… 3-5 lira fark yok aramızda!! Bilmiyorsanız Bordroları gönderelim mi?

Eşit işe eşit ücret

#Çanpaş

#Eşitişeeşitücret

***

Başka bir işçinin paylaşımı ise şöyle:

“195 taban yövmiye,

Vardiya usulü çalışma,

İkramiye,

Disiplin düzenlenmesi ve

Kıdem zammı.

Bunlar bizim makul taleplerimiz, vazgeçmiyoruz, geçmeyeceğiz.

En önemliside çanpaşta çanpaşın işini yapacak taşeron istemiyoruz, ayrıca çanpaş bünyesinde 45 saat çalışan güvenlik arkadaşlarımız ayrımcılığa uğruyor böyle ayrımcılık olmasın istiyoruz. Biz işçiyiz emekten doğan gücümüz var, sözümüz sözdür.”


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar