Çiftçiler Ayakkabı fabrikasında da işçiler “kaderlerine” terkedildi

Çiftçiler Ayakkabı fabrikasında da işçiler “kaderlerine” terkedildi

Hadımköy’de kurulu bulunan Çiftçiler Ayakkabı fabrikasında işçiler, geceyi aç susuz fabrikada geçirmek zorunda kaldı. Yerlerde yatarak sabahlayan işçileri patron servis ayarlayarak evlerine göndermek yerine, sabah 07:00 sıralarında “ne yaparsanız yapın, fabrikayı boşaltın” diyerek kilometrelerce uzaklıktaki evlerine yürüyerek ulaşmaya zorladı.

Kar yağar işçiler fabrikalarda aç susuz mahsur kalır, servisler gelmez evlerine yürüyerek gitmek zorunda bırakılırlar. Hava durumu bilindiği halde hiçbir önlem almayan patronlar “başınızın çaresine bakın” der.  Gaz ve elektrik kesintileri nedeniyle sanayi durur fatura işçiye kesilir, paylarına işsizlik kaygısı, hak gaspları düşer. Saymakla bitmez…

İstanbul’u felç edeceği bilinen kar yağışıyla karşı karşıya kaldığımız manzaralardan en çarpıcı olanı işyerlerinde mahsur kalan, karda-tipide evlerine yürümek zorunda bırakılan ya da online satış platformlarında o koşullarda da çalıştırılan işçiler oldu.

Hava durumunda bangır bangır saat verilerek “her şey kilitlenecek” denildiği halde işçiler evlerine bir saat olsun erken gönderilmedi. Saniyelerin hesabını yapan patronlar gelmeyen servislerin hesabını vermezken, Migros Depo gibi yerlerde mahsur kalıp eve yürüyerek gitmek zorunda bırakılan işçilere “kendi isteğimle fabrikadan çıktım” belgesi imzalatarak yaşanacak “kazaların” sorumluluğunu işçilere yüklemeye kalkıştı.

Hadımköy’de kurulu bulunan Çiftçiler Ayakkabı fabrikasında da işçiler geceyi aç susuz fabrikada geçirmek zorunda kaldı. Yerlerde yatarak sabahlayan işçileri patron servis ayarlayarak evlerine göndermek yerine, sabah 07:00 sıralarında “ne yaparsanız yapın, fabrikayı boşaltın” diyerek kilometrelerce uzaklıktaki evlerine yürüyerek ulaşmaya zorladı.

Dün itibariyle ilk önce vardiyanın kar nedeniyle bir saat erken bitirileceği söylendi kendilerine. Bu bir saatin, sonraki günlerde 1 saat fazla çalışarak telafi edileceği belirtildi. İşçiler tam buna hazırlanmışken bu sefer karar iptal edildi. Hava durumunun daha da kötüleşeceği biline biline gerçekleştirilen bu iptalin ardından işçiler saatlerce servis beklediler. Erken çıkışı iptal eden patron servis de ayarlamamıştı. O koşullarda geceyi fabrikada geçirmek zorunda kaldılar. Gece saatlerinde kendilerine sadece bir dürüm verilerek durum “idare” edildi. Yerlerde yatarak sabahı eden işçilere saat 06:00’dan başlayarak fabrikayı terk etmeleri söylendi. Yine servis yoktu. Tüm sorumluluklarından kaçınan patron, “kendi başınızın çaresine bakın” demişti. Sabahın köründe, kar kıyamet koşullarında yola düşmek zorunda bırakılan işçiler saatlerce yürüdükten sonra evlerine ulaşabildiler. O yürüme esnasında başlarına bir şey gelmiş olsaydı “kendi sorumlulukları” olacaktı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar