Çilem Doğan’a hapis cezası onaylandı!

Çilem Doğan’a hapis cezası onaylandı!

Özsavunma hakkını kullanarak evliliği boyunca şiddetine uğrayıp, fuhşa zorlandığı eşi Hasan Karabulut’u tabancayla vurarak öldüren Çilem Doğan’a yerel mahkemenin verdiği 15 yıllık hapis cezası 5 yıl sonra Yargıtay tarafından onaylanmıştı. Doğan’ın avukatı Yargıtay Başsavcılığı’na itiraz ederek kararın bozulmasını istemişti. Başsavcılık da verilen kararı onayladı.

Adana’da kendisine şiddet uygulayarak, fuhşa sürükleyen eşi Hasan Karabulut’u öldürdüğü için 15 yıl hapis cezası verilen Çilem Doğan’ın itirazı, Yargıtay tarafından da reddedildi. Bu karar Doğan’ın kadın dayanışmasının gücüne duyduğu inanca ve kadınların cinayete, şidete ve cinsel saldırıya karşı özsavunma hakkını kullanmalarına yönelik siyasi yaklaşımın hukuksal ifadesi oldu.

Basına konuşan Doğan’ın avukatı İsa Ayanoğlu, “Olayla ilgili yedi yeni tanık var. Onların dinlenmesi ve yeni deliller ışığında yeniden yargılama talep ettik” dedi.

Olayın ardından tutuklanan Çilem Doğan, ‘ağırlaştırılmış müebbet‘ hapis cezası istemiyle yargılandığı Adana 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘tahrik ve iyi hal indirimi‘ ile 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Doğan’ın avukatı, müvekkilinin uygun görülecek adli kontrol tedbirleriyle tahliyesi için talepte bulundu. Mahkeme heyeti Çilem Doğan’ı 20 Haziran 2016 yılında 50 bin TL kefaletle tahliye etti. Dava dosyası da Yargıtay’a gönderildi.

5 yıl sonra Yargıtay’dan onay

5 yılın ardından geçen ay Çilem Doğan’ın 15 yıl hapis cezası, Yargıtay tarafından onandı. Yargıtay’ın onayı sonrası Doğan’ın avukatı İsa Ayanoğlu, kararın düzeltilmesi için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na itiraz dilekçesi sundu.

Yargıtay, Doğan’ın itirazını reddetti. Böylece Doğan’ın ceza dosyası, kesinleşmiş oldu. Umutlarını kaybetmediklerini belirten Avukat Ayanoğlu, “Olayla ilgili yedi yeni tanık var. Onların dinlenmesi ve yeni deliller ışığında yeniden yargılama talep ettik” diye konuştu.

Çilem Doğan, 2013’te evlendiği bir çocuğunun babası Hasan Karabulut’u, şiddet gördüğü ve kendisini fuhşa sürüklemek istediği için 8 Temmuz 2015’te tabancayla vurarak öldürmüştü


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar