Çimsataş’a polis girdi, işçiler zorla dışarı çıkarıldı

Çimsataş’a polis girdi, işçiler zorla dışarı çıkarıldı

Birleşik Metal, Türk Metal ve Öz Çelik-İş’in imzaladığı satış sözleşmesini tanımadıklarını belirterek üretimi durduran Çimsataş işçileri polis zoruyla fabrikadan ve bahçesinden çıkarıldı. İşçiler ek protokolle ücretlere zam yapılmadan üretime başlamayacaklarını belirtiyor. Birleşik Metal ise işçilerin polis zoruyla çıkarılması dahil, hiçbir konuda sesini çıkarmıyor

MESS Grup Sözleşmesi’nin işletmelerde örgütlü 3 sendikanın imzasıyla TÜİK’in açıkladığı resmi esnflasyonun bile altında kalacak bir oranla bağıtlanmasını tanımayan Çimsataş işçileri, önceki gün gece vardiyasında 2 saat iş durdurmuş, eylem sabah ve 16:00 vardiyalarının da katılımıyla üretimin tamamen durması biçimini almıştı.

Evrensel’deki habere göre, Akdeniz İlçe kaymakamı Muhittin Pamuk, işçilerle görüşerek ücret zammı dışındaki maddelerin görüşülebileceğini söylemişti. İşçilerin durumu kabul etmemesi üzerine Pamuk işçilerin yanından ayrılmıştı.

İşçiler, “Para dışında her talebiniz adına konuşurum deyip yaptığımızın yasal olmadığını anlattı durdu. Biz de tüm taleplerimizin karşılanmadığı durumda üretime başlamayacağımızı söyledik” ifadelerini kullanmıştı.

Çimsataş işçileri fabrika içindeki direnişlerini sürdürürken, bugün akşam saatlerinde fabrikaya TOMA girdi, fabrika içindeki ve bahçesindeki işçiler polis zoruyla fabrika dışına çıkarıldı. İşçiler fabrika önünde bekleyişini sürdürüyor.

Satış sözleşmesinin altına imza atan ve çeşitli fabrikalardan fotoğraf paylaşarak işçilerin memnun olduğunu kanıtlamaya çalışan Birleşik Metal ise bu olup bitenler karşısında sessizliğe gömülmeyi tercih ediyor.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar