Çimsataş’taki direnişe saldırı Kod 29 kıyımına dönüştü

Çimsataş’taki direnişe saldırı Kod 29 kıyımına dönüştü

MESS’le yapılan satış sözleşmesini kabul etmeyerek ek protokol talebiyle üretimden gelen güçlerini kullanan Mersin Çimsataş işçilerine yönelik polis zorunun ardından, Kod 29 kıyımı geldi. 25 işçi, yasadışı eylem yaptıkları iddiasıyla patronların elindeki bu ahlaksız Kod’la işten atıldı, direniş devam ediyor

MESS’le imzalanan satış sözleşmesini kabul etmeyerek ek protokol talebiyle üretimden gelen güçlerini kullanan Birleşik Metal-İş üyesi Çimsataş işçilerinin polis zoruyla fabrikadan ve bahçesinden çıkarılmalarının ardından fabrika önündeki direnişleri devam ediyor.

Polisin dağılmaları yönündeki uyarılarına karşı fabrika önünde toplanan işçilerin direnişi, patron tarafından da Kod 29 (25/2) saldırısıyla kırılmaya çalışılıyor.

25 işçinin telefonlarına gönderilen mesajda direnişin yasadışı olduğu belirtilerek tazminat ve diğer haklarının gaspı anlamına gelen Kod 29’la çıkışlarının verildiği belirtildi.

Mesaj şöyle:

İşyerinde 12/02/2022 tarihinde saat 16:00’dan itibaren iş bırakmak suretiyle başlattığınız ve işyeri işgaline dönüşen yasadışı eylemi sona erdirerek işbaşı yapmanız ya da işyerini terk etmeniz için yazılı ve sözlü olarak yapılan duyuruyla ihtara rağmen yasadışı eyleme devam ettiğinizden Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu m 70 ile İş Kanunu m 25/2-h hükümlerine göre iş sözleşmeniz haklı sebeple ihbar ve kıdem tazminatı ödenmeksizin 13 Ocak 2022 tarihinde feshedilmiştir.

Satış sözleşmesini allayıp pullayarak propaganda etme cüreti gösteren Birleşik Metal’den bu patron saldırısına karşı halen tık yok. TÜİK’in açıkladığı resmi enflasyon oranının bile altında bir sözleşmeye imza atarak, işçilerin başından beri dile getirdikleri “teklif yenilensin” taleplerine kulak tıkayarak o satışı gerçekleştiren Birleşik Metal’in bu kıyımdan haberi olmadığını düşünmek abes olur. Diğer iki sendikanın ağasıyla gülerek satışa imza atma fotoğrafı veren Birleşik Metal yöneticilerinin bu noktadan sonraki konumlarının MESS’le ortak iş pişirmek olduğunu söylemek de öyle.

Satışa karşı metal işçilerinin nabzını temsil eden Çimsataş işçilerinden şimdilik 25 işçinin Kod 29 ahlaksızlığıyla işten atılmasıyla devam eden bu sürecin yeni bir metal fırtınayı tetiklemesiyse işten bile değil. Gözü kulağı Çimsataş’taki arkadaşlarında olan on binlerce metal işçisi bu saldırganlığa yanıt verecek kolektif bir hafızaya sahiptir keza.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar