Çip krizi işçilere fatura ediliyor!

Çip krizi işçilere fatura ediliyor!

Çip krizi işçi sınıfına fatura edilerek devam ediyor. Toyota’nın Kasım ayında üretimini düşüreceğini açıklamasının ardından en büyük tedarikçilerinden Novares’te işçi kıyımı gündeme geldi

Renault’un üretimine ara vermesinin ardından Japon otomobil devi Toyota Motor da çip sorunu ve Çin’deki elektrik enerjisi yetersizliği nedeniyle küresel otomobil üretimini Kasım ayında yüzde 15 azaltarak 150 bin araca düşürdüğünü açıkladı.

Büyük tekellerin bu kararları tedarikçi firmaları da doğrudan etkiliyor. Toyota’nın en büyük tedarikçilerinden Novares de bunlardan biri.

Gebze de 3 fabrikası bulunan ve küçülmeyle birlikte tek fabrika olarak üretime devam eden Novares, Toyata’nın üretimi düşürmesiyle birlikte hafta sonları çalışmayı kaldırdı. Fabrikada daha önce de benzer sorunlar yaşanmış ve işçilerin gönüllülük temelinde çıkışı verilmişti. Bu seferse son giren işçilerden başlayarak onlarca işçinin işten çıkarılması bekleniyor.

Kapitalizmin krizini işçi sınıfına fatura etme yöneliminin katlanarak büyüyeceği anlaşılıyor. İşçi sınıfının buna karşı alacağı tutum belirleyici olacak.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar