Çocuklara sistematik istismar

Çocuklara sistematik istismar

İzmir Tire’de lise müdürü M.A muhbir ağı üzerinden edindiği video ve fotoğraflarla öğrencilere şantaj yaparak istismarda bulundu. Ensar’da, Sevgi Evleri’nde, onlarca tarikat yuvasında yaşananları düşünün… Nasıl korunup kollandıklarını, yüzlerce çocuğun nasıl kendi kaderine terk edildiğini, asıl sorumluların hiçbir ceza almadığını hatırlayın.

Faşist devlet, şiddetin, tecavüzün, istismarın da vazgeçilmez uygulayıcısı, cesaretlendiricisi, onun özüdür. Onun güvencesi, koruyanı, kollayanıdır. Ensar’da, Sevgi Evleri’nde, onlarca tarikat yuvasında yaşananları düşünün… Nasıl korunup kollandıklarını, yüzlerce çocuğun nasıl kendi kaderine terk edildiğini, asıl sorumluların hiçbir ceza almadığını hatırlayın. Okullarda, tarikat yurtlarında, Kürdistan’ın devlet şiddetiyle teslim alınmak istenen neredeyse tüm illerinde apoletli-apoletsiz, kurumsal-kişisel taciz ve istismarın, yaptıklarının kar kalışının, parça parça olmuş çocuk ruhlarının, çocuk-genç-kadın intiharlarının sayısını unuttuk.

Aile içinde kalıp üstü örtüldükçe, yıllarca süren taciz ve istismarların önü açılmış oluyor. Yaşananları anlamlandıramayan ve korkan çocukların sesinin kısılmaması, tam tersine en güçlü bir şekilde çıkabilmesi için bu özgürlük ve cesaret ikliminin yaratılması için herkes elinden gelen her şeyi yapmalı. Bu yozlaşma ve çürüme ortamında, sessizlik ve cezasızlık uygulamalarının hüküm sürdüğü bu coğrafyada, bulundukları konumu kullanarak bu suç zincirinin halkalarını birbirine eklemeyi sürdürmekten çekinmeyen soysuzların sayısı çok fazla.

Evrensel’den Eylem Nazlıer’in haberine göre, İzmir Tire Şehit Albay İbrahim Karaoğlanoğlu Anadolu Lisesi Müdürü M.A’nın kız öğrencileri istismar ettiği iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Soruşturma devam ederken başka öğrenciler de M.A’nın tacizine maruz kaldıklarını anlattı. Olayın duyulması üzerine M.A’nın eski bir öğrencisi istismara uğradığını iddia ederek savcılığa suç duyurusunda bulundu. Soruşturma kapsamında Müdür M.A açığa alındı. Yıllar önce kendisine istismarda bulunduğu için M.A’dan şikayetçi olan Suna, “Çok öfkeliyim. Sadece kendi yaşadıklarımdan değil. Başka çocukların da bunu yaşamış olması beni öfkelendiriyor” dedi.

Muhbir ağı oluşturduğu iddia ediliyor

Tire Şehit Albay İbrahim Karaoğlanoğlu Anadolu Lisesinde görevli Müdür M.A’nın okulda öğrencilerden oluşan bir muhbir ağı oluşturarak kız öğrencilere video görüntüleri üzerinden şantajla istismarda bulunduğu iddia edildi.

Okuldaki istismar ağı, bir kız öğrencinin yaşadığı şantajı adli ve idari mercilere anlatmasıyla ortaya çıktı. Erkek arkadaşıyla çekilmiş bir fotoğrafının Müdür M.A tarafından ele geçirilmesi sonrası halasıyla okula çağrıldığını söyleyen bir kız öğrenci, Müdür A’nın bu görüşmede halasına ve kendisine hakaret ettiğini söyledi. Müdür A’nın iki gün sonra kendisini yeniden yanına çağırdığını ifade eden öğrenci, M.A’nın “Bundan sonra ilişkimiz nasıl olacak, benim her istediğimi yapacak mısın?” dediğini; kendisinin “Bir daha böyle bir şey yapmayacağım” yanıtı verdiğini, M.A’nın ise “Onu sormuyorum, ikimizin ilişkisi nasıl olacak?” dediğini anlattı. Bu görüşme sonrası okuldan kaçan öğrenci durumu halasına anlattı. Konu adli ve idari mercilere yansıdı.

Soruşturma aşamasında savcılığa yapılan ihbar üzerine okula polisler geldi. Müdür A’nın cep telefonuna, bilgisayarına el konuldu. Okulun kamera görüntülerinin silinmiş olması dikkat çekti.

Okuldan atılmakla tehdit edildim’

Soruşturma sırasında Müdür M.A’nın başka öğrencileri de taciz ettiği ortaya çıktı. M.A’nın istismarına maruz kaldığını söyleyen bir başka öğrenci müdürün okul dışında yaşıtıyla kavga ederken çekilmiş bir videosunu ele geçirdiğini ve video üzerinden okuldan atılmakla tehdit edilerek müdürün istismarına maruz kaldığını söyledi. Müdüre bir daha kavga etmeyeceğini söylediğini ifade eden öğrenci, M.A’nın kendisine “Duymak istediğim cevap bu değil, çık dışarı düşün taşın kararını ver, tekrar çağıracağım” dediğini anlattı.

Yaşadıklarımı tekrar yaşadım’

Soruşturmalar sürerken Müdür M.A’nın daha önce çalıştığı okuldan mezun olan bir öğrenci, yaşananları duyarak savcılığa gitti, 10 yıl önce yaşadığı istismarı anlatarak suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda bulunan genç kadın şu anda öğretmenlik yapıyor. Güvenlik kaygısı yaşayan genç kadın, haberde isminin değiştirilerek kullanılmasını istedi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar