Çomanî: Başûr’un Erdoğan’ı Barzani’dir, halk ondan kaçıyor

MA’dan Ömer Akın, Avrupa’ya gitmek için Belarus-Polonya sınırında mahsur kalan çoğunluğu Kürt mültecilerin yaşadıkları insanlıkdışı koşulları ve uğradıkları muameleyi gazeteci Kemal Çomanî ile konuştu.

Belarus-Polonya sınırında mahsur kalan Kürtlerin durumunu yakından takip eden gazeteci Kemal Çomanî, “Türkiye’de nasıl Erdoğan varsa Başûr’da da Barzani var” diyerek anti demokratik uygulamalara dikkati çekti. 

Kemal Çomanî

MA’dan Ömer Akın, Avrupa’ya gitmek için Belarus-Polonya sınırında mahsur kalan çoğunluğu Kürt mültecilerin yaşadıkları insanlık dışı koşulları ve uğradıkları muameleyi gazeteci Kemal Çomanî ile konuştu.

Sınırda biriken mültecilerin büyük bir bölümü Federe Kürdistan Bölgesi’nden kaçan Kürtlerden oluşuyor. Şimdiye kadar en az on mülteci açlık ve soğuk nedeniyle yaşamını yitirdi.

Mülteciler, bu insanlık dışı uygulamalara bir an önce son verilmesini ve herhangi bir ülkenin onları kabul etmesini bekliyor; geldikleri ülkelere dönmektense ölmeyi tercih ettiklerini söylüyorlar.

Sınırda yaşam mücadelesi veren Kürtlerin durumunu yakından takip eden gazeteci Kemal Çomanî, Barzani ailesinin halk üzerindeki baskı ve haksızlıklarına dikkati çekti. 

14 yaşında donarak hayatını kaybeden Kürt çocuğu

‘Hırsız rejiminden kaçıyorlar’

Sınırlarda bekletilen binlerce mültecinin ülkelerinde uğradıkları adaletsizlik ve hukuksuzluktan kaçtığını hatırlatan Çomanî, mültecilerin çoğunluğunu Federe Kürdistan Bölgesi’nden olduğunu söyledi. Federe Kürdistan Bölgesi’nin Barzani ve Talabani ailesinin kleptokrasisi (Hırsızlar rejimi) altında olduğunu ifade eden Çomanî, “Kürdistan Bölgesi’nde büyük bir adaletsizlik var. Başûr’da klientalist (Yandaş kayırma) bir sistem var” dedi.

Göçe türkiye’nin etkisi

Halkın bölgede derin bir yoksulluk yaşadığını ifade eden Çomanî, hükümette çalışan memurlarının bile 2014 yılından bugüne kadar ücretlerini tam olarak alamadıklarını dile getirdi. Her ay maaşlarda kesintilerinin olduğunu vurgulayan Çomanî, bu kesintilerin zaman zaman yüzde 50’lere vardığını söyledi. Ekonomik krizle birlikte siyasi baskıların da arttığına değinen Çomanî, “Özellikle Behdinan bölgesinde yaşayan yurttaşlar can güvenliği sorunu yaşıyor. Halk, Türkiye’nin Kürdistan’a yönelik saldırılarından olumsuz etkileniyor. Çünkü bölgede her gün savaş var. Türkiye’nin bölgeyi işgal etmesinden korkuyor” diye konuştu.

Eskiden bir Saddam vardı şimdi onlarca…’

Federe Kürdistan Bölgesi’nde Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (YNK) demokratik olmayan bir sistem inşa ettiğini sözlerine ekleyen Çomanî, var olan sistemin belli grupların çıkarlarına hizmet ettiğini söyledi. Şu an Belarus-Polonya sınırında bekletilen yurttaşların bu nedenlerle yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kaldığını belirten Çomanî, “Buradakiler, ‘Eskiden bir Saddam vardı şimdi ise onlarca Saddam var’ diyor. Tüm bunlardan dolayı halkın geleceğe dair umudu kalmamış. ‘Bizim hayatımız mahvoldu bari çocuklarımızın hayatları mahvolmasın’ diyerek göç yollarına düşmüşler” dedi.

Mülteci olarak görülmüyorlar

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin sessizliğini eleştiren Çomanî, “Avrupa bu yurttaşları mülteci olarak görmüyor. Çünkü buradaki insanların savaştan dolayı gelmediğini söylüyor. Belarus’un da onları kullandığını ifade ediyor. Bunun için o yurttaşları ülkelerine kabul edemeyeceklerini söylüyorlar fakat bu durumun sorumlusu bizzat Avrupa ülkeleridir. Çünkü Avrupa ülkeleri KDP ve YNK’ye böyle hareket etmesine izin vermeseydi onlar da her gün bu zulmü yapamazdı. Artık Avrupa’nın sorumluluğunu alması gerekiyor” diye konuştu. 

Türkiye’de Erdoğan, Başûr’da Barzani’

“Türkiye’de nasıl Erdoğan varsa Başûr’da da Mesut Barzani ve Mesrur Barzani var” diyen Çomanî, şöyle devam etti:

Buradaki insanlar, ‘Geri dönüp Mesrur Barzani’nin hükümranlığı altına girmektense burada ölelim’ diyorlar. Başûr’da yaşayan yurttaşlar, Kürdistan’da özgür olmadıkları için özgür yaşayabilecekleri bir yere gitmek istiyorlar. Avrupa’ya gelerek kendilerine bir yaşam kurmak istiyorlar.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar