COP26’ya karşı eylemler: “Kapitalizm gezegeni öldürüyor”

COP26’ya karşı eylemler: “Kapitalizm gezegeni öldürüyor”

İskoçya, Galler, Hollanda ve Londra’da ve İstanbul’da on binlerce kişi BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26. Taraflar Konferansı’nda (COP26) çevre için daha etkili kararlar alınması için yürüdü

YAŞANACAK DÜNYA

Dünyayı kirleten ülkelere uyarı için düzenlendiği söylenen COP26’nın yapıldığı Glasgow kentinde de yürüyüş yapıldı. Yürüyüşün Glasgow kentinde (COP26) bulunan liderleri harekete geçirmek için yapıldığı açıklandı.

Çoğunluğu gençlerden oluşan “Kapitalizm gezegeni öldürüyor”, “İnsanlık için kırmızı alarm”, “En büyük kirleticileri durdurun”, “COP26, gözümüz üzerinizde”, “Öfkeliyim” yazılı pankartlar taşıyan eylemciler, iklim krizinden sorumlu tuttukları büyük şirketlere tepkilerini dile getirdi.

İklim devrimi olmazsa her şeyi kaybedeceğiz” pankartı tutan bir grup, kendilerini George V Köprüsü’ne zincirledi.

Polis, Scientist Rebellion (Bilim İnsanları İsyanı) adlı örgütten 21 kişiyi gözaltına almak için zincir kesme aletleri kullandı. Yürüyüşün son durağı olan Glasgow Green parkında konuşmacılar için bir sahne de kuruldu. Fakat sert rüzgar, sahneyi söküp attı.

Galler’de gösteriler

Galler‘in başkenti Cardiff‘te de parlamento önünde gösteri vardı. Yürüyüşün örgütleyicilerinden Clare James, “COP26’nın ihtiyaç duyduğumuz sonuçları getireceğini düşünmüyoruz. Bu yüzden herkesi bize katılarak gelecek nesiller için bir sistem değişikliği talep etmeye çağırıyoruz. Çünkü COP26 bittikten sonra yapılacaklar, konferansın kendisinden daha önemli” dedi. Galler’de Swansea, Bangor, Llangollen ve Holyhead kentlerinde de benzer yürüyüşler düzenlendi.

Kuzey İrlanda özerk bölgesinde ise en büyük yürüyüş başkent Belfast‘taydı.

Londra’da on binler ayaktaydı

İngiltere’nin başkenti Londra’da on binlerce kişi, 6 Kasım Küresel İklim Eylem Günü’nde gösteri düzenleyerek ülkelerin iklim kriziyle mücadelede daha güçlü politikalar uygulaması çağrısında bulundu.

Finsbury Sirki Bahçesi’nde toplanan farklı gruplardan göstericiler, ellerinde davullar ve “İklim değişikliği için harekete geçin”, “Gelecek talep ediyoruz” yazılı pankartlarla Trafalgar Meydanı’na yürüdü.

Göstericiler, BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26. Taraflar Konferansı’nda (COP26) çevre için daha etkili kararlar alınmasını istedi.

Farklı meslek grubu örgütlerinin destek verdiği gösteriye katılan itfaiyeci James de meslektaşlarının yangın gibi acil durumlara müdahale ettiğini belirterek, iklim krizinin de acil bir durum olduğunu vurguladı. James hükümetlerin bir an önce müdahale etmesi gerektiğini söyledi.

Amsterdam yürüyüşü

Hollanda’nın farklı kentlerinden yaklaşık 40 bin kişi, iklim değişikliği için belirlenen politikaları protesto etmek için başkent Amsterdam’da toplandı. “İklim Yürüyüşü 2021” kapsamında ülkenin farklı kentlerinden gelen her yaştan yaklaşık 40 bin kişi kentin Dam Meydanı’nda bir araya geldikten sonra Westerpark’a yürüdü.

İstanbul Kadıköy’de de eylem “Dünya ölüyor…”

COP26 Türkiye Koalisyonu, 6 Kasım İklim Adaleti İçin Mücadele Günü çerçevesinde, Kadıköy bulunan Eminönü İskelesi’nde açıklama yaptı. “İklim adaleti için harekete geç” pankartının açıldığı açıklamada, “Dünya ölüyor, inkar etmeyi bırak, harekete geç!”, “Maden çıkarma hem doğa talanı hem de yeni sömürgecilik!” ve “Hayatlara ve ekolojik yıkıma mal olan HES’ler kapatılsın!” dövizleri taşındı. Kitle sık sık, “Ormanlar, nehirler sermaye değiller”, “Harekete geç, harekete geç, iklim için harekete geç!” ve “Hayvana, doğaya, yeryüzüne özgürlük!” sloganları atıldı. Açıklamaya HDP Milletvekili Züleyha Gülüm’ün yanı sıra pek çok ekoloji ve çevre örgütü de destek verdi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar