Coronayı fırsat bilerek koruma altındaki doğal alanları imara açtılar!

Coronayı fırsat bilerek koruma altındaki doğal alanları imara açtılar!

AKP’li devlet korona felaketini de fırsata çevirecek işler yapmaya devam ediyor. Toplum ciddi bir panik içindeyken doğal alanlar bir yönetmelikle imara açıldı!

Her felaketten, her olağanüstü durumdan bir lütuf çıkaran, toplumsal algılar o felaketlere odaklanmışken enerjisini rant ve talan projelerini hayata geçirmenin yolunu yordamını bulmaya hasreden AKP’li devlet korona salgınında da şaşırtmadı. Herkes bu salgın karşısında “ne olacak” tedirginliği yaşıyorken o yeni bir yönetmelik çıkararak, askeri bölgeler, su ve orman havzalarından sonra şimdi de koruma altındaki doğal alanları imara açtı. Tıpkı MHP’nin tetikçilerinin, uyuşturucu baronlarının, katillerin dışarıya salınması için hazırladığı infaz yasasının korona bahanesiyle biraz daha genişletilerek geçirilmeye çalışılmasında olduğu gibi…

Koruma altındaki doğal alanların imara açılmasıyla ilgili karar bu hengame içinde 16 Mart 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “Korunan Alanların Tespit, Tescil ve Onayına İlişkin Usul ve Esaslara Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile uygulamaya geçirildi.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Başkanı Cemal Gökçe basına yaptığı açıklamalarda yeni düzenlemede, sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanları için şunları söyledi;

Barındırdığı siluet, jeolojik ve ekolojik değerlerin korunması ve geliştirilmesi amacıyla alanın potansiyeli ve kullanım özellikleri göz önünde bulundurularak, kesin korunacak hassas alan ve nitelikli doğal koruma alanlarında izin verilen faaliyetlere ek olarak doğal ve kültürel bakımdan uyumlu düşük yoğunlukta faaliyetler, entegre tesis, turizm ve yerleşimlere izin veren alanlardır.

“Düzenleme doğal koruma alanlarına yerleşmeyi mümkün kılıyor”

Gökçe yayımlanan güzenleme hakkında yaptığı açıklamada doğal alanların bu düzenleme ile yerleşime de açıldığını söyleyerek şu uyarılarda bulundu:

Bu düzenleme açık ki doğal koruma alanlarını sadece ticari faaliyete açmıyor aynı zamanda yerleşmeyi de mümkün kılıyor. ‘Düşük yoğunlukta’ denilerek sözde kabul edilebilirliği sağlanmaya çalışılsa da, yoğunluğu ne olursa olsun adı geçen bölgelerin imara açılacağı anlaşılıyor. Kentsel değerlerin, kentlerin ortak kullanım alanlarının, askeri bölgelerin, su ve orman havzalarının yerleşmeye açılması yetmemiş olacak ki, yeni düzenleme ile doğal alanlar da imara ve kaçınılmaz olarak yerleşmeye, yapılaşmaya açılıyor.

Tarihe utanç notuyla geçecektir’

İMO Başkanı Cemal Gökçe, düzenlemenin normal bir zamanda değil, bütün ülkenin Corona virüsü nedeniyle can derdine düştüğü bir dönemde sessiz sedasız yayımlandığını belirtti.

Gökçe düzenlemenin zamanıyla ilgili olarak “Bunun anlaşılabilir, kabul edilebilir tarafını bulmak mümkün değildir. Böylesi bir dönemde bunun düşünülmesi ve uygulanması ise tarihe utanç notuyla geçecektir” ifadelerini kullandı.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar