Çorum Ekmekçioğulları işçileri CHP İl Binası’nda açlık grevinde!

Çorum Ekmekçioğulları işçileri CHP  İl Binası’nda açlık grevinde!

Birleşik Metal-İş’e üye oldukları için Kod 29’dan işten atılan Çorum Ekmekçioğulları Metal işçileri, direnişlerini CHP İl Bİnası’na taşıyarak, açlık grevine başladı. Patron Rüstem Ekmekçioğulları aynı zamanda İl Başkanı’

DİSK Birleşik Metal-İş’e üye oldukları için işten atılan 90 Çorum Ekmekçioğulları Metal işçisi, direnişlerinin 77. gününde eylemlerini CHP İl binasına taşıyıp açlık grevine başladı. 77 gün boyunca fabrika önündeki direnişi sürdüren, Ankara’ya giden, polis tarafından hırpalanan, patronun evinin ve İstanbul Şişhane’deki otoparkının önünde eylemler yapan Ekmekçioğulları işçileri CHP’den, partiyle organik ilişkisi bulunan hatta il başkanlığı yapıp ilde CHP’liliğiyle övünen patron Rüstem Ekmekçioğlu’na müdahale edilmesini, işçilerin yasal örgütlenme haklarını kullanmaları karşısındaki bu düşmanca tutumundan vazgeçirilmesini talep ediyor.

77 gündür dondurucu soğuklarda fabrika önündeki direnişlerini sürdüren Ekmekçioğulları işçilerinin sendikaya üye olmaları nedeniyle “ahlaksızlık” anlamına gelen Kod 29’dan (İş Yasası’nın 25/2 maddesinden) işten atıldıkları için tüm hakları gasbedildiği gibi işsizlik ödeneğinden de yararlanamıyorlar. İşçilerin bu süreçte ciddi ekonomik sıkıntılarla boğuştuğunu belirten Birleşik Metal-İş, şimdiye kadar CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’yla görüştüklerini, fakat kendilerine çözüm yönünde hiçbir dönüşün olmadığını belirtti.

CHP’nin artık kafasını kuma sokmaktan vazgeçmesi,ya çözümün parçası olması ya da “emekçi dostu” söylemlerini ağzına almaması gerektiği vurgulandı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın da sendikalaşan işçi sayısının artmasıyla övündüğü halde ortada duran bu soruna seyirci kaldığı kaydedildi.

Birleşik Metal-İş, işçilerin CHP İl Binası’nda başladıkları açlık grevinin çözüm bulununcaya kadar devam edeceğini vurguladı.

Birleşik Metal-İş, eğer 3 gün içinde çözüm geliştirilmezse büyük ve tüm kenti kapsayacak eylemlere başlayacaklarının altını çizdi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar