‘COVID-19 salgınını durduracak, sağlıkta şiddeti ortadan kaldıracağız!’

‘COVID-19 salgınını durduracak, sağlıkta şiddeti ortadan kaldıracağız!’

TTB Merkez Konseyi 17 Nisan ‘Sağlıkta Şiddete Karşı Mücadele Günü’ dolayısıyla yaptığı açıklamada “COVID-19 salgınını durduracak, sağlıkta şiddeti ortadan kaldıracağız!” dedi, hekimler ve sağlık emekçileri bu günün önemini saygı duruşları ve açıklamanın okunmasıyla vurguladı

17 Nisan 2012’de çalıştığı hastanede hasta yakını tarafından öldürülen Dr. Ersin Arslan’ın ölüm yıldönümü de olan “Sağlıkta Şiddete Karşı Mücadele Günü” dolayısıyla TTB’nin çağrısıyla pek çok hastanede hekimler ve sağlık emekçileri 1 dakikalık saygı duruşunda bulunarak sağlıkta şiddetin durdurulmasının kendileri için taşıdığı yakıcı anlamın altını çizdi, okunan TTB Merkez Konseyi açıklamasıyla bu konudaki mücadelenin devam edeceği vurgulandı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi’nin “Covıd-19 salgınını durduracak, sağlıkta şiddeti ortadan kaldıracağız!” başlıklı açıklamasında, büyük bir özveriyle çalışan sağlık çalışanlarının pandemi günlerinde bile şiddetin çeşitli türleriyle karşılaştıklarına işaret edildi.

Sağlıkta şiddetin durdurulması için Meclis’ten geçen yasanın “hükmün açıklanmasının geri bırakılması’nı kapsamasına rağmen önemli bir adım olarak görüldüğü kaydedilen açıklamada, asıl olarak “Sağlıkta dönüşüm programı”na son verilmesi, yöneticilerin sağlık emekçileri için kullandıkları dili değiştirmesi ve TTB’nin bütünlüklü önerilerinin dikkate alınarak “sağlıkta şiddete sıfır tolerans gösterilmesi gerektiği belirtildi.

Binlerce sağlık emekçisi Covit-19 tedavisi gördü, onlarcası yaşamını yitirdi

Binlerce sağlık çalışanının Covit-19 tanısıyla tedavi gördüğü, onlarcasının hayatını kaybettiği belirtilen açıklamada, “Her gün olduğu gibi bugün de, ülkemizdeki kamu-özel bütün hastanelerinde, Aile Sağlığı Merkezlerinde, İlçe Sağlık Müdürlüklerinde, ambulans ve evde bakım hizmetlerinde, işyeri hekimliği birimlerinde, muayenehanelerinde, ilaç temini yanında maske dağıtmak zorunda bırakılan eczanelerinde yüzbinlerce sağlık çalışanı başta Covıd-19 olmak üzere bütün hastalıklara gece gündüz sağlık hizmeti vermeye devam ediyoruz” denildi.

Bu atmosfere rağmen sağlıkta şiddetin fiilen kendisi, yaygın olarak gölgesi varlığını sürdürüyor

TTB, pandemi sürecindeki özverili çalışmaya rağmen sağlıkta şiddetin fiilen kendisi ve yaygın olarak gölgesinin sağlık kurumlarında varlığını sürdürdüğünü kaydederek, “Kötü yönetilen “maske dağıtımı” süreci eczanelerde şiddete de varan tartışmalara yol açarken, yapısal nedenlerle beklentisi karşılanmayan hasta yakınları hastanelerde karşılarına çıkan hekim ve sağlık çalışanına hakaret ve şiddet göstermeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Şiddete tahammülümüz kalmadı!

Hekimler ve sağlık çalışanlarının Covıd-19 dahil her türlü sağlık sorununda üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeye hazır olduğu belirtilen açıklamada, “Ancak ne salgın dönemlerinde ne de olağan dönemlerde bize yönelen ve yönelecek olan şiddetin mazur görülmesine, olağanlaştırılmasına tahammülümüz kalmadı” vurgusu yapılarak sorunun yakıcılığının altı çizildi.

Şiddetin durdurulması için bütünlüklü önerilerimiz dikkate alınmalıdır

Şiddetin sonlanması için bütünlüklü önerilerinin dikkate alınmasını isteyerek, şunların ifade etti:

Bu nedenle sağlıkta şiddetin son bulmasına dair tutumumuz net ve kararlı; öneri ve taleplerimiz bütünlüklü ve birlikte uygulandığında sonuç verecek mahiyette oldu. Öncelikle caydırıcılığı sağlamak üzere özel-kamu ayırmadan sağlık çalışanlarına yönelecek şiddette cezaları arttıran “yasa”  talebimizin dün itibariyle TBMM’de onaylanmasını caydırıcı etkiyi azaltabilecek “hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını (HAGB) içermesine rağmen önemli bir adım olarak görüyoruz.

 

Ülkeyi ve sağlık ortamını yönetenlerin “Sağlıkta Dönüşüm Programını” durdurmalarını,  hekimlere ve sağlık çalışanlarına yönelik dil ve söylemlerini değiştirmelerini ve ceza arttıran yeni yasayla birlikte uygulandıklarında ancak sonuç verebilecek olan “sağlıkta şiddete sıfır tolerans” içerikli bütün önerilerimizi dikkate almalarını bekliyoruz.

 

Sağlıkta Şiddet Sona ERSİN!

 

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar