Cumhuriyet sekiz gazeteciyi tekrar işe aldı

Cumhuriyet sekiz gazeteciyi tekrar işe aldı

Cumhuriyet Gazetesi, toplu sözleşme arifesinde işten attığı sekiz basın emekçisini tepkiler üzerine işe geri aldı, üstüne bir de sütten çıkmış ak kaşıkmış gibi “yazılar, mesaj göndermeler, dedikodular ve iş barışını bozacak toplantılara son verilmesi gerekmektedir” açıklamasında bulundu

Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın (TGS) örgütlü olduğu Cumhuriyet’te toplu sözleşme sürecinde sekiz basın emekçisi işten atılmış, bu kıyım üzerine kamuoyunda tepki oluşmuş, TGS ve çalışanların gazete önünde yaptığı basın açıklamasına yönetim polis çağırmıştı. Bu gelişmelerin ardından Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya da istifa etmişti.

Gazete bugün (6 Aralık 2021) yeni bir açıklamalar yaparak Arif Kızılyalın’ın vekaleten Genel Yayın Yönetmenliği görevine getirildiğini ve sekiz gazetecinin iş akdinin feshi nedeniyle ilgili kararın durdurulduğunu belirtti.

Arif Kızılyalın vekaleten Genel Yayın Yönetmenliğine getirildi

Kızılyalın’ın Genel Yayın Yönetmenliği’ne getirilmesine ilişkin açıklamada şunlar belirtildi:

37 yıldır çeşitli kademelerde çalışan Arif Kızılyalın Genel Yayın Yönetmenliği görevine vekâleten atandı.  Gazetemizin spor servisinde 1984’te çalışmaya başlayan, ardından ekonomi servisinde bir süre görev yapan Kızılyalın, Cumhuriyet’in yayımladığı çok sayıda ekte sorumluluk üstlendi. Bu kapsamda Cumhuriyet Spor’un genel yayın yönetmenliğini de sürdürdü.

Sekiz kişi işe geri alındı

Cumhuriyet’in web sayfasından yapılan diğer bir açıklamada da işten atılan sekiz kişinin geri alındığı kaydedilerek şunlar belirtildi:

Sekiz çalışanımızla iş akdinin feshi nedeniyle ilgili karar durdurulmuştur. Arkadaşlarımız gazetemizde çalışmalarına devam edebileceklerdir. İş barışının sağlanması en önemli konudur. Bu karardan sonra, gereksiz söylemler, konu üzerine yazılar, mesaj göndermeler, dedikodular ve iş barışını bozacak toplantılara son verilmesi gerekmektedir. Çalışanlarımızın kendi işlerine odaklanmaları kesin bir ön koşuldur. Cumhuriyet gazetesinde iç barışı bozacak hareketlere kesin olarak ödün verilmeyeceğinin bilinmesi gereklidir.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar