DAİŞ’in firar planı engellendi

DAİŞ’in firar planı engellendi

DAİŞ’in, Hesekê’deki Xiwêran Cezaevi’ne saldırı düzenleyerek tutuklu elemanlarını kaçırmaya çalışması, QSD ve İç Güvenlik Güçleri’nin müdahalesiyle önlendi.

Hesekê Kantonu’nun güneyinde bulunan Xiwêran Cezaevi’nde yaklaşık 5 bin DAİŞ çetesi elemanı tutuluyor.

ANHA’nın haberine göre, DAİŞ hücreleri, önceki akşam bomba yüklü bir aracı ve motosikleti cezaevinin ana kapısı önünde patlattı; Sadkop adlı şirkete ait 3 yakıt tankerini ateşe vererek karartma yapmaya çalıştı. Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Basın İrtibat Merkezi, resmi sitesinin yaptığı açıklamada DAİŞ’in, cezaevinin yakınlarındaki mahallelerden ana kapıya ulaşıp tutuklu elemanlarını kaçırmaya çalıştığını duyurdu. 

İç Güvenlik Güçleri, hemen müdahale etti, ardından Hesekê’deki ana caddelerde kontrol noktası kurdu. Anti Terör Güçleri, komando ve İç Güvenlik Güçleri de Xiwêran Cezaevi çevresinde DAİŞ hücrelerine dönük kapsamlı bir operasyon başlattı. Uluslararası Koalisyon’a ait savaş uçakları da devreye girdi. 

Müdahale ve operasyonlar sonucu kaçmaya çalışan 110 çete elemanı da yakalandı. Toplamda yirmi üç çete elemanı öldürüldü. 

Dün öğleden sonra açıklama yapan İç Güvenlik Güçleri Genel Komutanlığı, “Çatışmalar sonucunda bir üyemişiz şehit oldu, yedi üyemiz yaralandı. Çete elamanları üç sivili de şehit etti. Güçlerimiz Xiwêran Mahallesi’ni tamamen ablukaya aldı. Mahalle ve çevre mahallelerde arama çalışmaları başlattık. Tüm çeteler yakalanana kadar operasyonlarımız devam edecek” dedi. Bu açıklamadan bir süre sonra QSD Basın İrtibat Merkezi, Xiwêran Cezaevi’nde teslim olmak isteyen yediden fazla çete üyesinin diğer DAİŞ’liler tarafından öldürüldüğünü duyurdu. Saldırıda Türk devletinin parmağı olduğu düşünülüyor.

QSD Basın İrtibat Merkezi, DAİŞ elemanlarının, cezaevinin batısındaki Zihûr Mahallesi’nde yaşayan 289’dan fazla ailenin QSD kontrolü altındaki güvenli alanlara gitmesine izin vermediğini de bildirdi. Zihûr Mahallesi DAİŞ elemanları için silah yığınağı yapılan ‘uyuyan hücreler’in bulunduğu bir yer. Sivilleri kalkan olarak kullanılan saldırı sonrası mahallede çatışmalar yaşandı. Çatışmalar sürüyor.

Rojava’nın burnunun dibindeki kamplarda ve cezaevinde tutulan toplam 12 bin tutuklu DAİŞ çetelerinin bu büyük firar girişimi QSD güçlerinin çabasıyla boşa çıkarıldı.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar