DEDAŞ Hilvan’da da devletin gücüyle terör estirdi!

DEDAŞ Hilvan’da da devletin gücüyle terör estirdi!

Hilvan’da jandarma eşliğinde TOMA ve zırhlı araçlarla birçok kırsal mahalleye baskın yapan DEDAŞ, seksen dört kişiye “kaçak kullanım” gerekçesiyle para cezası kesti, birçok trafoyu söktü.

İsmi 25 Aralık operasyonunda geçen, Telekom’un özelleştirmesi sırasında Hariri ailesine ve bu aileye ait Oger Telekom’a büyük “katkıları” olduğu düşünülen, AKP içerisindeki nüfuzuyla bilinen Abdullah Tivnikli’ye ait Eksim Holding’e bağlı Dicle Elektrik Dağıtım Şirketi’nin (DEDAŞ) devletin gücünü de arkasına alarak Kürt illerinde estirdiği terör devam ediyor.

Özelleştirmelerin ardından Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt bölgelerinde bulunan 5 milyon 526 bin 144 kişilik nüfusa elektrik satışı yapan DEDAŞ, bölgenin polisi kesilmiş durumda. Sayısız yolsuzluğa, hırsızlığa bulaşmışlarken, fahiş fiyatlarla satılan elektriğe ulaşamayan, tarımsal üretimini kesintiler nedeniyle gerçekleştiremeyen halkın tepesine çöreklenmiş DEDAŞ, bugün de jandarma, TOMA ve zırhlı araçlarla Urfa’nın Silvan İlçesi’ndeki birçok kırsal mahalleye baskın düzenledi.

Uzun süredir elektrik sayaçlarını direklerin tepesine koyma operasyonları düzenleyen DEDAŞ, devletin gücünü arkasına alarak gerçekleştirdiği operasyonda seksen dört kişiye “kaçak kullanım” gerekçesiyle para cezası kesti, birçok trafoyu söktü. Kimi yerlerde ise “Abonelik olmadığı” gerekçesiyle elektrik sayaçları söküldü, kimi yerlerde ise trafolar söküldü.

Lastiklerin yakılarak yolun kapatıldığı Kuskunlu Mahallesi’ne de TOMA ile giren DEDAŞ ekipleri, evlere baskın yaptı.

DEDAŞ bölgede yüksek faturalarını ödeyemeyen halkın elektriklerini kesiyor, mahalleleri cezalandırmak için bu uygulamayı sık sık devreye sokuyor, kendisine direnen halkı da ev baskınlarıyla gözaltına aldırtıyor. En son Eylül ayında Diyarbakır’ın Lice ilçesinde elektrik sayaçlarını direklere taşımak istemesine karşı çıkıldığı için sekiz kişiyi gözaltına aldırtmıştı.

Yine Silvan’da elektrik sayaçlarının direklere taşınmasının protesto edildiği Mescit ve Konak mahallelerine, 5 gün süreyle elektrik verilmemişti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar