Dedeoğulları Ailesi’ne duruşma salonunda polis saldırısı

Dedeoğulları Ailesi’ne duruşma salonunda polis saldırısı

Konya Meram’da Dedeoğulları ailesine yönelik ırkçı katliamdan hemen önce 12 Mayıs’ta gerçekleşen saldırıya ilişkin açılan davanın ilk duruşmasında sanıkların yalan beyanlarına tepki gösteren aile polis saldırısına uğradı. Polis aile üyelerini yere yatırıp darbederken, heyet olanı biteni izledikten sonra salonu terk etti.

Konya Meram’da Dedeoğulları ailesinin ırkçı saldırıyla topluca katledilmesinden önce 12 Mayıs’ta da bir saldırı yaşanmıştı. Bu saldırıya ilişkin Konya 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasına devam ediliyor. Aileye yönelik sistematik ırkçı saldırılarda bulunan, bu yaklaşımlarını her vesileyle gösteren sanıklar, duruşmada yalan beyanlarda bulununca Dedeoğulları ailesi bireyleri buna tepki gösterdi, polis aileye saldırdı. Mahkeme heyeti bir süre bu saldırıyı izledikten sonra duruşma salonunu terk etti.

‘Olay esnasında iftardaydım’

MA’daki habere göre tutuksuz yargılanan sanık Ali Keleş, olay akşamı evde iftarda olduklarını belirtti. İftardan sonra dayıoğlu Ali Keleş’in kendisini arayıp kavga ettiklerini söylemesi üzerine olay yerine gittiğini söyledi. Keleş, “Gittiğimizde ambulans ve polis de oradaydı. Saat kaçta gittiğimizi tam olarak hatırlamıyorum” dedi. 

Aileyi tanımıyormuş!

Kendisine kimsenin vurmadığını belirten Keleş, “Dedeoğulları ailesiyle hiçbir husumetim yoktu. Soy isimlerini bile bilmiyordum” iddiasında bulundu. 

Elinde atış artığı bulunan sanık

Olay akşamı hiçbir silah sesi duymadığını söyleyen Keleş, mahkeme başkanının “Elinde atış artıkları tespit edilmiş. Buna dair ne diyorsun?” sorusuna, “Kurusıkı bir silahım var, iki üç gün önce sıkmıştım. Silahı Ramazan da kullanıyordu” cevabını verdi. Mahkeme başkanı, “Elini hiç yıkamadın mı” sorusuna Keleş, “Bir gün öncede sıkmış olabilirim, tam hatırlamıyorum” yanıtı verdi. 

Bıçak iddiasını reddetti

İddia makamının “Kavga esnasında elinde bir bıçak olduğu söyleniyor doğru mu” sorusuna, “Kesinlikle ortada hiçbir bıçak yoktu. Kabul etmiyorum” diye cevap verdi.

10 yıl önceki olay soruldu

Tutuksuz sanık Ayşe Keleş’in iddianameye dair savunması alındı. Mahkeme başkanı, 10 yıl önce yaşanan olayı sordu. Keleş 10 yıl önce yaşanan olayda Dedeoğulları ailesinden şikayetçi olduğunu, 10 yıldır hiçbir sorun yaşamadıklarını ileri sürdü. Hiçbir şey yapmadığını iddia eden Keleş, “Kimin kime vurduğunu görmedim, yüzler görünmüyordu” dedi. Karanlık olduğunu söyleyen Keleş, Yaşar Dedeoğulları’nın silahla havaya ateş ettiğini gördüğünü iddia etti. 

Emniyet ifadesi farklı

Keleş, karakolda verdiği ifadede kimin ateş ettiğini görmediğini söylediğini hatırlatan mahkeme başkanına, o zaman şokta olduğunu belirtti. 

Yahya Çalık, Yaşar Dedeoğulları’nın evinin önünden geçerken olayı gördüğünü belirten Çalık, kimin kime vurduğunu görmediğini ileri sürdü. Kimseye vurmadığını iddia eden Çalık, Dedeoğulları’yla hiçbir sorunu olmadığını söyledi. 

Aileye polis saldırısı 

Çalık’ın savunması sırasında Dedeoğulları ailesinin yakınları, “Yalan söyleme” diyerek karşı çıktı. Dedeoğulları ailesini susturmaya çalışan polise tepki gösteren aile yakınları, “Onlara engel olmuyorsunuz, bize oluyorsunuz” dedi. Bunun üzerine, polis ile aile yakınları arasında arbede yaşandı. 

Polis, Dedeoğulları ailesi yakınlarını yere yatırarak darp etti. Salonda bulunanlar, “Polis buradakileri korumakla görevli ama ailenin üzerine saldırıyor” diyerek tepki gösterdi. 

Saldırı sırasında heyet salonu terk etti. Saldırıyı sürdüren polis, salonu boşalttı. Duruşmanın devam etmesi için mahkeme heyetinin kararı bekleniyor. 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar