Dega Demir’de işten atmalar grevle yanıtlandı

Dega Demir’de işten atmalar grevle yanıtlandı

Dega Demir ve Galvaniz Fabrikası’nda çalışan işçiler yaklaşık 1,5 ay önce Türk Metal Sendikası altında örgütlenmeye başladı. Patron önce on üç öncü işçiyi işten attı. Fabrika önünde direnişe başlayan işçilere bugün 100 arkadaşları da katılarak greve başladı.

Sendikal örgütlülük patronların korkulu rüyası olmaya devam ediyor. Bunun önüne geçmek için öncü işçileri işten atıyor, sendika yetki belgesini tanımıyor, sözleşme yapmaya yanaşmıyor. Xiaomi Salcomp’ta yaşananların benzeri İstanbul Esenyurt’ta kurulu Dega Demir ve Galvaniz Fabrikası’nda tekrarlanıyor.

Gazete Duvar’dan Ali Vefa Yurdal’ın haberine göre, Dega Demir ve Galvaniz Fabrikası’nda çalışan işçiler yaklaşık 1,5 ay önce Türk Metal Sendikası altında örgütlenmeye başladı.

Fabrika yönetimi, 11 Eylül’de sendika çalışmalarına öncülük eden on üç işçiyi küçülme ve mali sıkıntı gerekçesiyle işten attı. Sendikalı olarak işlerine devam etmek isteyen on üç işçi, fabrika önünde direnişe geçti. Çalışma arkadaşlarının haksız yere işten atıldığını düşünen 100 işçi de bugün itibariyle direnişe katılarak greve başladı.

İŞVEREN İŞLERİNİN İYİ OLDUĞUNU SÖYLEDİ’

Türk Metal Sendikası İstanbul 1 No’lu Sekreteri Raşit Atalay, grevdeki işçilere destek ziyaretinde bulundu. Atalay yaşanan süreçle ilgili şu bilgileri verdi:

İşçiler, bir süre önce Türk Metal Sendikası altında örgütlendi. Arkadaşlarla yetki belgesini aldık. İşveren yetki belgesine itiraz etti. İtiraz belgesinin sonucunu beklemeden işveren tarafından bir görüşme talebinde bulunuldu. İşverenle bir görüşme gerçekleştirdik. İşlerinin iyi olduğunu, işlerinin daha da artacağını söyledi. Daha çok işçi almaya da devam edeceklerini ifade etti. Geçtiğimiz Cumartesi günü bir anda ne olduysa küçülmeye gideceklerini söyleyerek on üç arkadaşımızın iş akdini feshettiler. Bizler de bu arkadaşlarımıza destek vermek için geldik.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar