“Demokratik direniş engellenemez! Siyasetçileri ve arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın!”

“Demokratik direniş engellenemez! Siyasetçileri ve arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın!”

HDP Merkez Yürütme Kurulu, AKP-MHP faşizminin dün Kadıköy’de düzenlediği saldırıyı kınadı, gözaltına alınan yönetici ve üyelerinin serbest bırakılmasını istedi.

Merkez Yürütme Kurulumuzun açıklaması:

AKP-MHP faşizmine karşı Birleşik Mücadele Güçlerinin kuruluşunu deklare etmek için İstanbul Kadıköy’de ilçe binamız önünde yaptığımız açıklamaya ve ardından yaptığımız yürüyüşe polis saldırmış, milletvekillerimizi ve siyasi parti başkanlarını vahşice darp etmiştir.

DBP Eş Genel Başkanlarını darp eden kolluk güçleri, ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun Öneren, PM Üyemiz Cevdet Konak, İl Eş başkanımız Elif Bulut, birçok ilçe yöneticimiz, Gençlik Meclisi Üyelerimiz ve gelişmeleri takip eden özgür basın çalışanı gazetecilerin de aralarında olduğu altmış beş kişiyi sokaklarda darp ederek gözaltına almıştır.

Bu saldırı ve gözaltıları yapan Saray polisi, İçişleri Bakanlığının hukuksuz talimatlarıyla hareket ederek halk düşmanlığı yapmıştır. Barışçıl hiçbir gösteri ve açıklamaya tahammül edemeyen İçişleri Bakanlığı ve arkadaşlarımızı hedef gösteren İstanbul Valiliği suç işlemiştir. Yargıya talimat veren bu kirli anlayış toplumu nefessiz bırakmaya, demokratik siyaseti ise boğmaya çalışmaktadır.

Demokratik protesto haklarını kullanan Boğaziçili öğrencilerden, Birleşik Mücadele Güçlerine kadar dayanışma içinde olduğumuz tüm alanlarda faşizm üzerimize saldırmaya devam etmektedir. Kadıköy’de yaşananlar iktidarın korkusunu bir kez daha açığa çıkarmıştır. Demokrasi güçlerinin en ufak bir eyleminden tedirgin olan faşist iktidar, her türlü zulmü uygulamaya ne kadar kararlıysa bizler de demokratik siyaset hakkımızı sonuna kadar kullanmakta ve mücadeleyi her alanda yükseltmekte kararlıyız. Her müdahalenizin, her vahşice saldırınızın arkasında yüreğinizde taşıdığınız derin korkunun olduğunu biliyoruz. Şunu diyoruz: Siz korkmaya devam edin, biz cesareti bilenmeye devam edeceğiz!

Kadıköy’de yaşananlar faşist iktidarın kirli siyasetinin bir parçasıdır. O sokaklarda bize dayattığınız ablukayı kırmayı tarihi bir görev ve sorumluluk olarak önümüze koyduk. Vazgeçmeyeceğiz. Alanları terk etmeyeceğiz. Her yerde, her alanda; Meclis’te, sokakta, fabrikada, üniversitelerde hep birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz.

Kadıköy’de yaşanan vahşi saldırı ve gözaltıları kınıyoruz. Hukuksuzluklarınıza ve hedef göstermelerinize son verin!

Arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın! Demokratik siyaseti sindirmek isteyen politikaların sonuçsuz kalacağını bir kez daha belirtiyoruz.

Birleşerek mücadele etmeye ve dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz!

HDP Merkez Yürütme Kurulu
5 Şubat 2021


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar