Deniz Poyraz için Avrupa’da eylemler devam etti

Deniz Poyraz için Avrupa’da eylemler devam etti

Avrupa Demokratik Güç Birliği’nin çağrısıyla birçok ülke ve şehirde Deniz Poyraz katliamına öfke yağan eylemler vardı.

YAŞANACAK DÜNYA

Katledilen Deniz Poyraz için yapılan eylemlere devam edildi.

Düsseldorf’taki miting ve yürüyüşe yaklaşık bin 500 kişi katıldı. Yürüyüşe Düsseldorf, Essen, Köln gibi NRW eyaletine bağlı farklı şehirden katılım vardı. Alınteri okurlarının da katıldığı eylem saat 14:30’da DGB Haus önünde başladı. Yürüyüş kortejinin önünde Deniz Poyraz’ın fotoğrafının olduğu bir pankart taşındı. HDP ve Rojavayê Kurdistan bayraklarının da taşındığı yürüyüş boyunca Alman kamuoyuna yönelik bilgilendirme konuşmaları yapıldı.

Yapılan konuşmalarda İzmir’de HDP’li bir kadın siyasetçinin katledildiği, katilin iktidar partisinin bakanları ile ilişkide olduğu, AKP tarafından Suriye’ye savaşa gönderildiğine vurgu yapıldı.

Sık sık “Şehit Namirin!”, “HDP Halktır, Halk Burada!” gibi sloganların atıldığı yürüyüşte eski HDP Milletvekili Nursel Aydoğan da bir konuşma yaptı:

Erdoğan, Bahçeli, AKP ve MHP milletvekilleri 24 saat boyunca bizimle uğraşıyorlar. HDP’yi, Kürtleri hedef gösteriyorlar. Sakarya’da insanlarımız sadece Kürtçe konuştuğu için katledildiler. Deniz de devletin derin dehlizlerinde yapılan bir planla katledilmiştir. Türkiye’deki katliamların hiçbiri tesadüf değildir. İktidarın ‘Katliamı kim yaptı, bilmiyoruz’ deme hakkı yoktur. Sarayın haberi olmadan bu tür katliamların yapılması mümkün değildir. O nedenle hesap verecekler. Hesap vermekten kurtulamayacaklar.

HDP İzmir parti binasına yapılan saldırıda parti çalışanı Deniz Poyraz’ın katledilmesi Almanya’nın Saarbrücken ve Bielefeld şehirlerinde de düzenlenen yürüyüşlerle protesto edildi.

Danimarka’nın başkenti Kopenhag, Avustralya’nın Melbourne kenti, Fransa’nın Marsilya, İtalya’nın Roma kentlerinde de, HDP İzmir İl Örgütü’ne dönük faşist saldırı ve parti çalışanı Deniz Poyraz’ın katledilmesinin protesto edildiği bildirildi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar