Dersimiz Marx

Marx’ın üniversite müfredatlarında bu kadar yaygın yer almasının en önemli sebebi, Marksist teorinin toplumsal hayatın her alanına nüfus ediyor olmasıdır şüphesiz

Doğumunun 200. Yıldönümünde Karl Marx, Twitter’da TT (trending topic) olmuş yani çok konuşulmuştu. Gazete Duvar’ın twitlerden oluşturduğu derlemesi ise, Marx’ın farklı fakülte ve bölümlerdeki öğrenciler tarafından ‘biz de Marx okuyoruz’ söylemi altında eğitimde ne kadar yaygın okutulduğunu gözler önüne seriyordu.

Ekonomi, siyaset, felsefe, psikoloji…

Marx’ın üniversite müfredatlarında bu kadar yaygın yer almasının en önemli sebebi, Marksist teorinin toplumsal hayatın her alanına nüfus ediyor olmasıdır şüphesiz.

Kapitalizmin ekonomik temellerini de anlaşılır ve akıcı bir biçimde ifade etmiş, kapitalizmde yaşayan toplumun psikolojisini de derinlemesine incelemiştir. Proletarya diktatörlüğünün neden tarihsel bir zorunluluk olduğunu da bizzat kapitalizmin bağrındaki uzlaşmaz çelişkileri ikna edici bir şekilde orta koyarak göstermiştir.

Hemen tüm bilimsel disiplinlerde söz söylemiş, hepsini maddi toplumsal temellerine oturtarak yaşamın sahiciliğle buluşturmuş Marx’ın, müfredatlara nasıl bir içerikle girmiş olmasından öte, görmezden gelinmeyecek kadar güçlü bir dünya görüşünü temsil etmesidir önemli olan.

Ve tabii ki bu çok yönlülüğün müfredata yansımasının en bağlayıcı tarafı ise; haklılığının su götürmezliğidir…

Dolayısıyla Marksist teori, ilişik olduğu her alanda köklü bir yer tutuyor.

 


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar