Devletin bilgisiyle Rusya’ya gönderilen Abarakov yine onun isteğiyle geri getirilmiş!

5 Ocak 2020 tarihinden bu yana haber alınamayan ve ne olduğu konusunda da herhangi bir bilgiye ulaşılamayan Gülistan Doku’yla ilgili baş şüpheli olduğu halde dokunulmayan Zainal Abarakov’un annesi Cemile Yücer’in, CİMER’e dilekçe yazdığı ortaya çıktı. Yücer’in dilekçede, oğlunu devletin bilgisi dahilinde Rusya’ya gönderdiğini ve yine devletin isteğiyle geri getirdiğini belirterek, yurtdışına gitmelerinin önündeki engelleyici kararın kaldırılmasını istiyor

Her tarafıyla MOBESE’lerle donatılmış Dersim’de 5 Ocak 2020 tarihinden bu yana haber alınmayan ve ne olduğu konusunda da hiçbir bilgiye ulaşılamayan Gülistan Doku dosyasında yeni bir gelişme yaşandı. Gerek telefonundaki mesajlar gerek Gülistan’ın kaybedildiği gün kameralara yansıyan görüntüler ve tanık ifadeleri Gülistan’ın ayrıldığı erkek arkadaşı Zainal Abarakov’u baş şüpheli yapıyordu. Fakat üvey babası polis olan Abarakov’a dokunulmadı; defalarca istenmesine rağmen ne telefonu incelendi ne evde kriminal inceleme yapıldı ne de soruşturmanın jandarma tarafından yürütülmesi, lastikleri çamurlu aracının incelenmesinin yapılması istekleri dikkate alındı.

Zamanın valisi ve diğer yetkili kurumları Gülistan’ın intihar ettiğinde ısrar etti ve soruşturmanın yönünü bilinçli bir tutumla buna göre belirledi. Uzunçayır Barajı Dinar Köprüsü civarında arama çalışmaları yapıldı, baraj boşaltıldı, fakat Gülistan’a ulaşılamadı. Bu arada Dinar Köprüsü civarında kameralara yansıyan görüntüdeki kadının Gülistan olmadığı anlaşıldı.

Kısacası her açıdan üzeri kapatılmaya çalışılan bu cinayet (ya da kaybetme) sözbirliği edilerek yürütülen göstermelik bir soruşturmanın konusu edildi.

Baş şüpheli Zainal Abarakov’un annesi Cemile Yücer’in, yakın tarihte Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) yazdığı dilekçede dile getirdikleriyse devletin bu cinayetin gizlenmesi konusunda nasıl bir kolektif tutum içinde olduğunu bir kez daha teyit ediyor.

Yücer dilekçede oğlu Abarakov’u Gülistan’ın kaybı basına yansır yansımaz vali ve yetkililerin bilgisiyle Rusya’ya gönderdiğini, olay sosyal medyada yayılınca da Süleyman Soylu’nun ricasıyla geri getirdiğini, ama artık yurtdışına çıkmak istediklerini belirterek, Cumhurbaşkanı’nın bu konuda kendilerine yardım etmelerini istiyor.

Söz konusu dilekçede Yücer, “Ben oğlumu olaydan yani sosyal medyada yayılmadan önce vali ve yetkililerin bilgisi dahilinde Rusya’ya gönderdim. Olay biraz medyaya çıkmaya başlayınca sayın İçişleri Bakanımız bize rica etti ‘Gelsin oğlunuz buraya yoksa olayları başlatacaklar, getirin Türkiye’ye’ dedi. Biz de onu kırmadık getirdik. Lütfen sayın Cumhurbaşkanım, bizim yurtdışı yasağımızı kaldırın biz bu ülkeden gitmek istiyoruz” diye belirtiyor.

İdari sınırlandırma

Cemile Yücer’in CİMER’e yazdığı dilekçeye ilişkin Dersim Barosu Başkanı ve davaya müdahil Avukat Kenan Çetin, “Özellikle Zainal’ın annesi Cemile’nin CİMER’e vermiş olduğu bir ‘adli kontrolümüzü kaldırın’ özetinde bir dilekçesi var. Dosya incelendiğinde dosyada adli kontrol kararının olmadığını görüyoruz. Demek ki aile ile ilgili idari anlamda bir sınırlandırma kararı konulmuş. Yani pasaportla yurtdışına gidilmesi engellenmiş. Bu yazının içerisinde başta Zainal’ın ailesinin vermiş olduğu bilgide; ilk medyaya yansımadan Zainal’ın vermiş olduğu o tarihlerde Rusya’ya gittiğini CİMER’e yapılan başvurudan biliyoruz. Aile ‘biz o dönem yetkililer ve valiyle görüştük bize müsaade edildi biz gittik. Sonrasında da İçişleri Bakanlığı ‘bu olay ortalığı karıştırır çocuğu getirin’ dedi. Biz de çocuğu getirdik ama şu anda mağduruz’ diyorlar” dedi.

AİHM’e başvuru hazırlığı

Zainal Abakarov’un telefonuna el konulmadığını ve evinde kriminal inceleme yapılmadığını belirten Çetin, “Baştan beri şunu söylüyorduk; Zainal şüpheli, neden telefonuna ve bilgisayarına el konulmadı? Niye evinde kriminal anlamda inceleme yapılmadı? Saçtan tutun, arabası çamurluydu, arabayla ilgili işlemlerin yapılması gerekiyordu. Bu dosyanın yeniden ele alınması gerekiyor. İçinde başka bir şüpheli var, şüphelinin babası emniyette çalışıyor. Soruşturma makamı soruşturmayı yürütecek kolluğun jandarmaya verilmesi talebimiz vardı. Şimdi ailenin avukatı etkin soruşturma yürütülmediği için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuru hazırlığı var. Anayasa Mahkemesi’ne dosyanın gitmesi mümkün. Yeni dediğimiz belgeler su yüzüne çıkıyor ama savcılık makamından etkin bir soruşturmanın yapılması talebimiz var” diye konuştu.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar