Devletin ‘Çakıcı’sı görevde!

Devletin ‘Çakıcı’sı görevde!

Faşist çete liderli Alaattin Çakıcı, herkesten önce sosyal medyada boy göstererek, sokağa çıkan haklı tehdit etti. Biz o ve onun gibilerini kanlı katliamlardan, infazlardan iyi tanıyoruz. Ancak onların da farkında olması gereken şey, bize reva gördükleri “soğanı” kafalarında parçalayacağımız günlerin yakın olduğudur.

Altın ve dövizin sadece iki hafta içinde rekor seviyelere yükselmesiyle birlikte ekonomik krizin keskin hatları da daha net ortaya çıkmaya başladı. Alım gücü iyice düşen halk, krizin faturasını “daha önce iki kilo et yiyorsanız artık yarım kilo yiyin” diyerek işçi ve emekçilere kesmeye çalışan hükümete karşı Ankara ve İstanbul başta olmak üzere pek çok yerde “Hükümet istifa!” sloganlarıyla yürüyüşe geçti. Gerek hükümet gerekse muhalefet tarafından bu yürüyüş, artık toplumun üzerinden ölü ve korku toprağının atılmaya başlandığının, bıçağın kemiğe dayanmak üzere olduğunun ve bu tür eylemlerin yaygınlaşıp kitleselleşmesi için çok uygun bir zemin bulunduğunun bir işareti olarak okundu.

Elbette ki burada haklı tepkilerin sokağa taşmasına karşı gösterilen anlık tepkiler önemli bir noktada durmakta. Çünkü bu aynı zamanda herkese durduğu yeri bir kez daha gösteren, onu kendi çizgisinde hizaya sokan bir belirteç görevi de görmüş oldu diyebiliriz. Örneğin halkın sokağa çıkması muhalefet cephesinde öfkeyi sandığa yönelterek dindirmeye çalışan bir aymazlıkla karşılandı. Kaderlerini Erdoğan’ın iki dudağı arasında dökülecek “erken seçim” kararına bağlayan bu kesimler, devletten ve onun kolluk güçlerinden önce yangın söndürme vazifelerini yerine getirmeye çalıştılar. Gezi korkusu bir kez daha ve daha güçlü depreşen devlet ise elindeki kirli silahların ucunu göstermekten geri durmadı: Çeteleri devreye sokarak, halka gözdağı verdi.

Hükümetin küçük ama azılı ortağı Bahçeli’nin cezaevinde ziyaret ettiği ve çıkardığı özel afla serbest bıraktırdığı faşist çete liderli Alaattin Çakıcı, herkesten önce sosyal medyada boy göstererek, sokağa çıkan halkı tehdit etti. Çakıcı “Sokağa çıkan vatandaşlarımıza CHP ve HDP’nin uluslararası provokatörlerin bu kışkırtmalarına fırsat vermeyiz. Devlet yalnız değildir” sözleriyle ekonomik krizin faturasını ödemek istemeyen halkı tehdit etti. Uyuşturucudan silah kaçakçılığına, işkenceden infazlara, haraç kesmekten hırsızlığa kadar sayılmadık suçların lideri olan bu mafya bozuntusu devletten aldığı güçle, insanlara “kan banyosu” yaptıracağını ima etmekten çekinmedi.

Elbette ki, Çakıcı’nın yayınladığı bu mesaj onun bireysel tepkisinden kaynaklanmıyor. Tam aksine bu mesajı, devlet ve hükümet adına yayınladı. “Derin-devlet” sözcüsü Çakıcı, gerek görülen yerde gerek görülen biçimde “görevi” sevinçle icra edeceğini duyurmuş oldu. “Pudra şekerini” fazla kaçırmış olan Çakıcı ve faşist çeteleri, bu tehditlerinin sökeceğini düşünüyor olabilir. Onların ne yaptıklarının ve neler yapabileceklerinin biz zaten farkındayız. Kanlı katliamlardan, infazlardan tanıyoruz kendilerini. Ancak onların da farkında olması gereken şey, bize reva gördükleri “soğanı” kafalarında parçalayacağımız günlerin yakın olduğudur.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar