DİSK’e Meclis önünde engelleme ve müdahale

DİSK’e Meclis önünde engelleme ve müdahale

Tazminat, emeklilik ve iş güvencesini ortadan kaldıran ve Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlanan yasa teklifine karşı TBMM önünde basın açıklaması yapan DİSK yöneticileri polis saldırısına uğradı, etrafları kalkanlarla çevrilerek görüntü alınması engellendi

Burjuva iktidar koalisyonunun AKP cenahının 16 Ekim 2020 tarihinde Meclis’e sunduğu ve Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçerek dün itibariyle Genel Kurulu’a getirilen “İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” başlıklı 43 maddelik yasa teklifine karşı tepkiler devam ediyor.

Teklifi hazırlayan AKP cenahı bu düzenlemeyle “İşsizliğin azaltılması, istihdamın artırılması ve işçinin korunması”nın hedeflendiğini iddia ederken; teklif esas olarak kıdem ve ihbar tazminatı, emeklilik hakkı, iş güvencesi başta olmak üzere işçi sınıfının pek çok temel hakkına saldırı planlarını içeriyor.

Bu kapsamlı saldırı karşısında şimdiye kadar DİSK’e bağlı sendikalar işyerlerinde bildiri okuma, kent merkezlerinde basın açıklamaları gerçekleştirmek gibi tutumlar geliştirdi. DİSK tarafından yapılan açıklamaya göre 4 Kasım 2020 (bugün) de Genel Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri, sendika ve şube yöneticilerinin katılımıyla Meclis önünde basın açıklaması yapılacağını açıklamıştı.

DİSK üye ve yöneticilerini Meclis önünde polis barikatları ve engellemeleri karşıladı. Açıklama yapmak isteyen DİSK’liler polis saldırısına uğradı, basının görüntü alması kalkanlarla engellenmeye çalışıldı.

Bu sırada DİSK Birleşik Metal İş sendikası Genel Yönetim Kurulu üyesi Hami Baltacı gözaltına alındı.

Polisin bu tutumuna karşı “Kıdem hakkımız gasbedilemez!” sloganları atan DİSK heyetinden DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu ve DİSK Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çalışkan milletvekilleri ile TBMM’de bir açıklama yaptı.

‘Yarın iş durduracağız, geri çekilmezse Ankara’ya yürüyeceğiz’

DİSK, dün yaptığı basın açıklamalarında da yarın (Perşembe) örgütlü olduğu fabrikalarda iş bırakılacağı, yasa teklifinde işçilerin haklarını gasbedecek maddeler geri çekilmezse de cuma günü itibariyle Ankara’ya yürüyüş başlatılacağını belirtmişti.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar