Divriği’de madenci direnişi 2. gününde

Divriği’de madenci direnişi 2. gününde

‘97’de özelleştirilerek OYAK’a satılan ve alt taşeron Ermaden AŞ ile onun da alt taşeronu Çiftay AŞ tarafından işletilen Divriği demir madeni işletmesinde ücret ve sosyal hakları için dün iş bırakan işçilerin direnişi 2. gününde. Bağımsız Maden-İş temsilcileri de bugün işçilerle birlikte.

Divriği’de OYAK-ERDEMİR işletmelerinin alt taşeronu ERMADEN ve bunun da alt taşeronu olan ÇİFTAY Madencilik’te, 400’ü yeraltı, 200’ü de yer üstünde çalışan 600 sendikasız demir madeni işçisi dün sosyal hakları ve ücretleri için iş bırakarak, kent merkezine yürümüştü. İşçiler direnişlerini bugün de devam ettiriyor.

Direnişin ilk gününde işçilerle başından beri iletişim halinde olduğunu belirten Bağımsız Maden-İş temsilcileri de bugün işçilerle birlikte. Burada işçilere konuşan Örgütlenme Uzmanı Başaran Aksu, “Borsadan fırladılar, kar üstüne kar ettiler, dövizden kazandılar, her şeyden kazanıyorlar şimdi işçinin hakkını vereceksin Serkan Aydın VERECEKSİN!” diye belirtti.

Yol kesip, yürümüşlerdi

Direnişi haberleştiren Divriği Gazetesi, işçilerin yaklaşık 15 gündür alt taşeron ÇİFTAY Firması’yla görüştüklerini, bu görüşmelerden sonuç alamayınca direnişe başladıklarını belirtmişti.

Dün işçiler, Divpelet üretim galerisi önünde toplanarak, Cürek-Divriği Karayolunu bir süre trafiğe kapamış, daha sonra da trafiği açarak kent merkezine doğru yürüyüşe geçmişti. Polis önlerini kestiğinde, “Haklarımızı aramak için, yürüyoruz. ERMADEN ve ÇİFTAY yetkilileri ile görüşmek istiyoruz” demişler, bunun üzerine görüşmenin sağlanacağı sözü almışlardı.

1997 yılında özelleştirilen Divriği demir madeninde yetkili sendika işveren tarafından ortadan kaldırıldı.

Divriği demir madenlerinde 600 işçi sendikasız çalışıyor

Divriği Demir Çelik İşletmelerinin 1997 yılında OYAK-ERDEMİR’e satılmasının ardından patron, işçilere sendikasızlaşmayı dayattı. Daha Önce DİSK’e bağlı Yeraltı Maden-İş Sendikası’nda örgütlü olan işçiler, TÜRK-İş’e yönlendirildi. İşyerinde TÜRK-İş’e bağlı Cevher-İş Sendikası toplu sözleşme görüşmelerinde yetkili iken, 1997 yılında OYAK-ERDEMİR’e tahsis edildi.  Özelleştirilen Divriği Demir Madeni İşçileri sendikasız kaldı. Sendikayı ortadan kaldıran patron, alt taşeron ERMADEN ve ÇİFTAY aracılığıyla üretimi sürdürdü. Bu kolektif saldırının parçası olan Çalışma Bakanlığı da olup biteni izledi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar