Divriği’de patron grev kırıcılar ve kıyımla tehdit etti, işçiler direniş dedi

Divriği’de patron grev kırıcılar ve kıyımla tehdit etti, işçiler direniş dedi

Divriği’de OYAK-ERDEMİR’in taşeronu ERMADEN ve onun da alt taşeronu ÇİFTAY Madencilik’te, 400’ü yeraltı, 200’ü de yer üstünde çalışan 600 demir madeni işçisinin ücretler ve sosyal haklar için dün başlattıkları direniş bugün de devam ederken, patron iradesini kıramadığı işçileri grev kırıcılar ve işçi kıyımıyla tehdit etti.

Divriği Gazetesi’nin haberine göre direnişi bugün de sürdüren işçileri patron, Kayseri’den 200 işçi getirmek ve işten atmakla tehdit etti.

Patronun telefonlara gönderdiği mesaj şöyle:

Bugün iş sözleşmesi ve yasaya aykırı olarak işe çıkmadığınız tespit edilmiştir. İşe başlamamanız halinde son çare olarak iş akdinizin feshi dahil, tüm yasal haklarımızı kullanacağımızı ihtar ederiz.

Yeraltı işletmesi için yeni vardiya ekipleri kurulmaktadır. Görevine devam etmek isteyenlerin vardiyalarında işbaşı yapmaları gerekmektedir. Vardiya başlangıç saatlerinde işbaşı yapan çalışanların ücret ve primlerinden kesinti olmayacak ve üretim kayıpları ile ilgili işlem yapılmayacaktı.

Yüzde 51 zam teklifi işçilerce reddedildi

İşçilere yüzde 51 zam teklif eden patron, sosyal haklarda da bazı iyileştirmelerin yapılacağını taahhüt etti. İşyeri temsilcileri ise patronun önerdiği yüzde 51 oranındaki zamma ilaveten, maaşlara her ay bin lira seyyanen ek ücret ödenmesini, ikramiye ve yemek ücretleri ile birlikte işçilerin işten atılmalarının önlenmesi şartını bildirdi. Patronun teklifini kabul etmeyen işçi temsilcileri, talepleri kabul edilene kadar direnişe devam edeceklerini bildirdi.

“İnsanca yaşayabileceğimiz bir ücret istiyoruz”

Bağımsız Maden İş Sendikası Temsilcisi Başaran Aksu da işçileri ziyaret etti. Aksu, işçilerle görüştükten sonra bir konuşma yaparak şunları söyledi:

İnsanca yaşayabileceğimiz bir ücret istiyoruz. Doğru düzgün iş sağlığı güvenliği kuralları istiyoruz. Biz hakaret istemiyoruz, mobbing istemiyoruz. Beyaz yakalının küfrünü, artistliğini kaldırmak istemiyoruz. Biz işimizi yapıyoruz, bu Cumhuriyet’in yurttaşlarıyız. Gelmişiz burada alın terimizi satıyoruz. Sabah o karanlığın içine giriyoruz akşama kadar ömrümüzü orada tüketiyoruz. Sonra sen de benim hakkımı vermemek için 40 takla atıyorsun, böyle iş olur mu? 3 bin TL ücret alıyoruz. Yüzde 100 zam alsak ne olur? 6 bin TL. 6 bin TL’ye Divriği’de bir insan yaşayamaz? Serkan Aydın’a deyin ki al 6 bin TL sana, gel sen bununla Divriği’de yaşa. Yaşayabilir misin?”

Aksu, ayrıca yazılı bir açıklama yaparak işçilerin kendilerine ilettikleri talepleri sıraladı. İşçilerin talepleri şöyle:

“Gece vardiyası için zam yapılması,

Gece vardiyası için zam yapılması, 

Bayramlarda maaşın yarısına tekabül edecek şekilde ikramiye verilmesi, 

Altı ayda bir zamların güncellenmesi,

Yakacak yardımı yapılması,

Deterjan yardımı yapılması, 

Mavi yaka haricinde üç ayda bir 1000 TL ikramiye ödenmesi, 

Yıllık maaş banka promosyonlarının ödenmesi

Ramazan Bayramı’nda iaşe yardımları

Kurban Bayramı’nda kurban parası

Emekli, asker dönüşleri izinleri

Bayramın son günü cuma, cumartesi için izin verilmesi, 

Zamların maaşlardan önce belirlenmesi, 

En düşük maaşın 8 bin TL, en yüksek maaşın 10 bin TL olması,

Meslekler arasındaki farkların eşit olması, ücretlerin mesaiye göre belirlenmesi”


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar