Dört İranlı mülteci “İstanbul Sözleşmesi bizim” dedikleri için gözaltında!

Dört İranlı mülteci “İstanbul Sözleşmesi bizim” dedikleri için gözaltında!

Denizli’de dört İranlı mülteci, kendileri için de can güvenliği ve koruma anlamına gelen İstanbul Sözleşmesi’nin bir geceyarısı kararnamesiyle feshedilmesine karşı 20 Mart’ta yapılan eyleme katıldıkları için dün gözaltına alınarak, yabancılar şubesine gönderildi.

Denizli’de dört İranlı mülteci mülteciler için de can güvenliği, eşitsizlik ve ayrımcılıklara karşı koruma yönünde devletlere sorumluluklar yükleyen İstanbul Sözleşmesi’nin bir geceyarısı kararnamesiyle feshedilmesine karşı 20 Mart’ta Çınar Meydanı’nda yapılan eyleme katıldıkları için gözaltına alındı. Gözaltına alınma gerekçeleri “kamu düzenini bozmak”!

İranlı Esmaeil Fattahi, Leili Faraji, Zeinab Sahafi ile birlikte eyleme katılmadığı öğrenilen Mohammad Pourakbari Kermani dün sabah saatlerinde gözaltına alındı.

Gözaltına alınan mülteciler Denizli Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. Mültecilere eyleme katılıp katılmadıkları sorulurken, eylemin yasal olmadığı bilgisi verildi.

Gözaltına alınanlardan Zeynab Sahafi’nin kadınların stadyumlara giremediği İran’da erkek kılığına girerek stadyumlara girdiği için tutuklandığı öğrenildi. Mültecilerin hepsinin İran’a geri gönderilmeleri durumunda hayati tehlikeleri var.

Kadınlar dün bir hakkı kullandıkları için gözaltına alınan ve sınırdışı edilme tehlikesi bulunan İranlı mülteciler için çeşitli platformlarda tepki gösterdi.


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar