Erdoğan “Millet bahçesi” olacak dediği araziyi ranta açtı!

Erdoğan “Millet bahçesi” olacak dediği araziyi ranta açtı!

Erdoğan’ın 2019 yılında ‘tamamı millet bahçesi’ olacak dediği İstanbul Ataşehir’deki Erenköy Gümrük Müdürlüğü ve İETT Garajı’nın yer aldığı 286 bin metrekarelik arazi için özelleştirilme kararı alındı.

Yerel seçimler döneminde hem AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hem de o dönem belediye başkanlığı için aday gösterilen İsmail Erdem’in “millet bahçesi yapacağız” dediği İstanbul Ataşehir’deki Erenköy Gümrük Müdürlüğü ve İETT Garajı’nın yer aldığı 286 bin metrekarelik arazi için özelleştirilme kararı alındı. Son zamanlarda radikal bir yeşilci kesilen, yakın dönemde sık sık “yatay mimari”den bahsederek yüksek binalara karşı çıkan, “insan toprağa yakın olmalıdır” tekerlemesini yineleyen Erdoğan’ın imzasını taşıyan kararlarda arazi üzerinde 20 katli binaların yapılması tasarlanıyor.

Yerine 300 bin metrekarelik millet bahçesi yapılacağı söylenen, seçimler kaybedilince bu söylem hızlı geri çekilen arazi, 21 Ağustos 2020 günü Resmi Gazete’de yayınlanan ve Erdoğan’ın imzasını taşıyan kararla özelleştirme programına alındı. Karar göre özelleştirme işlemlerinin 31 Aralık 2023 yılına kadar tamamlanacak.

Artı Gerçek’teki habere göre, 30 Eylül 2021 günü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kararla da Maliye Hazinesi adına kayıtlı olunan Kayışdağı Mahallesi 1252 ada 10 parselde bulunan arazide imar değişikliği yapıldı.

Uygulamaya giren 1/5000 ölçekli yeni nazım imar planına göre 286 dönümlük araziye 20 kat yüksekliğinde konut, otel, ofis binaları inşa edilebilecek. Araziler üzerinde emsal hariç parsel büyüklüğünün iki katına kadar inşaat yapılabilecek. Büyük bir bölümü yapılaşmaya açılan arazinin bir bölümünde kamu binaları, meslek ve teknik öğretim lisesi, ilkokul ve cami yer alacak. Yapılardan geriye kalan alan ise millet bahçesi, park, otopark ve yol olacak.

Araziye getirilen yapılaşma hükümleri şöyle:

– Ticaret- Turizm-Konut Alanı (E:2.07, Yençok:20 Kat),
– Ticaret- Konut Alanı (E:2.07, Yençok:20 Kat),
– Resmi Kurum Alanı (E:1.20, Yençok:9 Kat),
– Mesleki ve Teknik Öğretim Tesisi Alanı (E:1.50, Yençok:5 Kat),
– İlkokul Alanı (E:1.00, Yen:4 Kat),
– Cami (E:0.50, Yen Otopark: Serbest),
– Raylı Toplu Taşıma İstasyonu Alanı, Millet Bahçesi, Park Alanı ve Yol”


Yorum yap

E-Mail adresiniz yayımlanmayacak. İşaretli alanları doldurmanız zorunludur *

Yanıtı iptal et

İlgili yazılar